Шилегов и моторџиите се договорија повторно да се сретнат

Го пречекаа со свирежи, но по средбата Шилегов и моторџиите се договорија повторно да седнат и да ги разгледаат сите можности за надминување на актуелниот проблем во врска со предлогот...

Австрија од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Австрија од денеска го презеде шестмесечното претседавањето со ЕУ, а еден од трите приоритети на администрацијата на канцеларот Себастијан Курц е проширувањето на унијата кон Западен Балкан.  Македонија од Европскиот...

Владата шири „За“ по социјалните мрежи на уште незакажан референдум

„Со договорот, ние имаме право да се определуваме како МАКЕДОНЦИ без никакви ограничувања“. Овие зборови испишани со бело, а на црвена позадина под сликата на Заев и Ципрас од потпишувањето...

Само 8 работници се грижат за зеленилото во Тетово

Паркови обраснати со трева и трње, расфлан смет, неизмени улици и тротоари. Ваква е моменталната слика во Тетово на јавните површини. Тетовци велат дека хигиената е на многу ниско ниво,...

Хан и Могерини: Вратите на ЕУ се отворени, сега е до вас да одите напред

Патот напред е јасен. Тоj води кон вашето членство во Европската унија. За да го остварите тоа, сите политички сили ја делат одговорноста за одржување конструктивен дијалог и продолжување на...

Османи бара вклученост на опозицијата, Мицкоски бара оставки од министрите

Тукушто вратен од Брисел, уште рано претпладне, вицепремиерот Османи со порака дека на Македонија вчера рано наутро и се случил успех во престолнината на Европа и дека опозицијата треба да...

Столтенберг и посака добредојде на Македонија и го претстави патот кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг му го покажа на премиерот Зоран Заев местото на Македонија на мапата членки на Алијансата. На Самитот на НАТО, на 12-ти јули во Брисел...

СЈО е последица на инертноста на Антикорупциската комисија?!

Ако Антикорупциската комисија си ја вршеше работата како што треба, немаше да има потреба од Специјално јавно обвинителство. Во ова се убедени граѓанските организации кои ја следат борбата против корупцијата....

За давење на полициски службеник на крвавиот четврток- 2 години и 10 месеци затвор поради признаена вина

На 27-ми април во собраниската сала го давел обезбедувачот на Оливер Спасовски, а вчера пред суд признал вина и добил поблага казна од 2 години и десет месеци затвор. Скопјанецот...

Грчки здруженија бараат Уставен во Грција да го поништи Договорот од Преспа

Прво 180 гласа ЗА во парламентот, а потоа требало да се потпишува договорот со Мaкедонија. Според грчки граѓански здруженија владата на премиерот Алексис Ципрас ги утнала чекорите и сега според...