Владата ќе ги анализира идеите на Нимиц, преговарачот Наумовски со сопствен став

Македонската Влада соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот на ОН Метју Нимиц.  Во кусото соопштение се наведува дека “по внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес...

Нимиц оптимист дека на повидок е решение на спорот со името

Медијаторот Метју Нимиц очекува од Скопје и Атина да одговорат на неговиот пакет идеи за решавае на спорот си името што го презентираше во Њујорк на преговарачите Василакис и Наумовски...

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Владата на Република Македонија со писмено соопштение реагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише Законот за употреба на јазиците. „Владата на Република Македонија изразува жалење за...

Иванов: Со Законот за јазици се воведува скап паралелизам

Претседателот Ѓорѓе Иванов нема да го потпише Указот за Законот за употреба на јазиците, бидејќи го смета за неуставен. Оценува дека со овој закон се воведува многу скап паралелизам во...

Иванов нема да го потпише Законот за јазиците

Претседателот Ѓорѓе Иванов нема да го потпише Законот за употреба на јазиците. Во своето обраќање до граѓаните попладнево, Иванов рече дека Законот е неправеден и репресивен, и поради тоа ја...

Првооделенците со помалку часови и повеќе одмор

Бројот на часови ќе се намали. Учениците во прво одделение нема да имаат повеќе од 4 часа дневно. Измените предвидуваат намалување на времето кое учениците ќе го поминат на настава...

Дали УБК има доволно опрема за сите институции да го преслушуваат она што е прислушувано?

Британската Гамма груп не е непозната во македонските безбедносни служби, всушност голем дел од опремата која УБК ја набавуваше изминатите години, за кои има и подигнати обвиненија од СЈО, се...

Над 1.000 членови на КСС протестираа пред Владата

Пристоен живот и работа, К-15 во јавниот, а не само за приватниот сектор, покачување на сите плати без дискриминација. Ова се само дел од барањата на Конфедерацијата на слободни синдикати...

Во оптек двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег иако законот не е стапен на сила

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери,...

Нимиц: Предлогот за името ќе го содржи терминот „Македонија“

Предлогот за решавање на спорот за името ќе го содржи името „Македонија“. Ова го изјави посредникто од ОН во спорот Метју Нимиц за грчката он-лајн телевизија Антена1. „Да бидеме реални....