НАКС со реакција за противзаконската постапка за избор на нов Сенат на УКИМ од ректорот Јанкуловски

Независниот академски синдикат денеска поднесе преставка до Државниот просветен инспекторат, за да изврши вонреден надзор на, како што рекоа, започнатата незаконска постапка за избор на нови членови на Сенатот на...

Филипче: се размислува за карантин за Гази Баба и делови од Штип

Комисијата за заразни болести размислува за ставање во карантин на одредени скопски општини каде бројот на заболени постојано се зголемува, како и делови од Штип. „Се размислува за карантин за...

Спасовски: Негативен сум на Ковид – 19, останам во домашна изолација

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на Феjсбук пред малку напиша дека е негативен на Ковид - 19, но ќе остане во домашна изолација. „Само што ги добив резултатите од денешниот Ковид-19...

89 новозаболени и седум починати од Ковид-19

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. 35 од новите случи се од Скопје, 27 се...

Соседните земји ги отвораат границите

Соседините земји ги олабавуваат рестриктивните мерки за заштита од Ковид – 19, граничните премини се отвараат, а започна и резервацијата во хотелите. Грција полека почнува да се подготвува за туристичката...

Почна уписот на првачиња под строг протокол во време на пандемија

Со дваесетминутна пауза од еден до друг разговор со децата, денес започна уписот на новите првачиња. Училиштата имаат посебен протокол од кој не смеат да отстапат. Него го усвои Владата...

Заев инсистира на избори на 5 јули, за ВМРО ДПМНЕ тоа е лудост

Зголемениот број на заразени лица нема да ги одложи изборите. Претседателот на СДСМ инсистира тие да се одржат на 5 јули. Вели дека, штом заврши вонредната состојба која беше прогласена...

Лукаровска заразена, премиерот тестиран, вицепремиерка и министер негативни на Ковид19- кластер во СДСМ

Уште еден заболен во врвот на СДСМ. Директорката на УЈП Сања Лукаревска објави дека е заболена. Се тестирала на Ковид 19 откако нејзиниот сопартиец Мухамед Зекири објави дека е заболен....

Норвешка, преку УНОПС донираше 20 респиратори

Во земјава денеска пристигнаа 20 апарати за кислородна поддршка, донација од Кралството Норвешка, реализирана преку преку Канцеларијата на Обединетите Нации за проектни услуги – УНОПС. Дел од апаратите се предадени...

Зеќири: За празникот имав средба само со најтесното семејство

Потпретседателот на СДСМ, Мухамен Зеќири го демантира претседателот на партијата Зоран Заев дека се заразил со Ковид - 19 на ифтарска вечера кај неговиот брат. Зеќири на Фејсбук напиша: -...