Министерот за правда Билен Саљији поднесе оставка

Во моментов се уште трае прес конференцијата во Владата. Причината за оставката е судскиот случај со малиот Алмир. “Во овие моменти чувствувам дека довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител...

Македонија на Грција и доставила своја нацрт-спогодба решавање на спорот

Македонија денеска на Грција и го доставила својот нацрт-договор за надминување на спорот околу името. Ниту премиерот Зоран Заев, ниту министерот за надворешни работи Никола Димитров не кажаа што содржи...

Македонија и доставила на Грција своја нацрт-спогодба за решавање на спорот

Македонија денеска на Грција и ја доставила својата нацрт-спогодба за надминување на спорот околу името откако грчкиот шеф на дипломатијата синоќа соопшти дека грчката на Скопје и е доставена пред...

Експерти на СЗО во контрола на родилиштата

Родилиштатата во земјава - под лупа на Светската здравствена организација. Загрижувачки високата доенечка смртност го крена алармот на уште повисоко ниво. Странски здравствени експерти заедно со домашните ќе бараат и...

Протест на Алијансата пред Општина Гостивар против одлуката на МОН

Алијансата за Албанците пред зградата на Општина Гостивар одржа мирен протест против одлуката на Министерството за образование за одземање на ингеренциите на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари. Учесниците негодуваа и на...

На 31 март ќе биде отворена новата зграда на Кривичен

Првиот отворен предмет на СЈО - „Титаник“, за изборни нерегуларности со 20 обинети мегу кои и експремиерот Груевски и неговите соработници ќе биде и првиот предмет на специјалната обвинителка кој...

М-НАВ бара неискусен советник

Ем неискусен, ем ќе советува- М-НАВ објави оглас во кој ќе вработи советник, кој покрај завршен факултет треба да има и цитирам: „Други професионални квалификации, способности и вештини, лични квалитети,...

МАНУ: Македонскиот јазик има интегративна функција

Македонскиот јазик треба да ја задржи својата интегративна функција. Употребата на другите јазици треба да се одвива преку културна соработка, взаемно дружење, заеднички културно-уметнички и научни проекти а не со...

Иванов да го потпише указот, во спротивно се соочува со кривична одговорност

Универзитетскиот професор Темелко Ристовски тврди дека Претседателот Иванов не може да одбие туку е е должен да го потпише во разумен рок указот за стапување на сила на законот за...

„Траекторија“ одложена за 17 април

Судењето за предметот „Траекторија“ на СЈО што требаше да продолжи денеска во Кривичниот суд, е одложено за 17 април. Судијата Горан Бошевски образложи дека денешното рочиште нема да се одржи...