Замира традицијата на свирење мандолина во Македонија

Долгогодишната традиција на свирење мандолина во Македонија замира, се жали Ерхан Шукри, еден од раководителите на мандолинскиот оркестар „Скопје“. Според него, проблемот настанал пред повеќе од 10 години кога дошло...

„Види ја ти неа“ најдобар интернационален краток филм на „Санденс“

На 34. Филмски фестивал „Санденс“, најголемиот американски фестивал на независен филм, во конкуренција со 17 наслови од цел свет македонскиот филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столески ја освои наградата...

МКЦ го прослави 45 роденден и светскиот ден на уметноста

Од забава до ангажирана уметност. Вака изгледаше програмата со која сношти МКЦ го прослави 45 роденден и Светскиот ден на уметноста. Групната изложба, насловена „ Гледај во позитив“ , на...

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија. Како...

Почина Долорес О’Риордан, гласот симбол на 90-тите

Пејачката на ирскиот бенд Кренберис Долорес О’Риордан почина во Лондон на 46 години, соопшти нејзиниот публицист. ,„Главната пејачка на ирскиот бенд „The Cranberries“ беше на снимање во Лондон. Засега не...

Почнува Вевчанскиот карневал

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави...

Во новата година Македонската филхармонија стартува со настапот на пијанистичкиот виртуоз Даниел Харитонов

„Лауреати“ е насловот на првиот концерт на Македонската филхармонија во новата 2018 година, кој ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот. Под диригентство на маестро Даниел Рајскин од...

Урбаните акции кои ги обединија уметноста и активизмот

Скулптурата на лебот, Риболов по дупките на улиците во Велес, Статуа на дијазепамот во Скопје, Ајкулите во Вардар се само дел од урбаните акции кои ги обединија уметноста и активизмот со една цел решавање...

Недостиг на професионални стандарди во преведувачката дејност

Преведувачите треба да имаат одговорност кон својата професија и затоа е потребно да постои регулатива и регистер за тоа кој може да биде преведувач и толкувач според јасни критериуми, што...

Филмските работници незадоволни од предлог буџетот за филм

Независни филмски автори и продуценти, слободни филмски работници денеска напладне протестираа пред Министерството за култура незадоволни од тоа што во предлог-буџетот за култура за следната година се кратат средствата наменети...