Митеш Диксит: Трамповата политиката на „нулта толеранција“ е чист расизам

Митеш Диксит е американски архитект и филозоф кој во своите предавања и разговори со студентите често пати ја загатнува темата за моменталните светски превирања врзани за ѕидот на границата меѓу...

Македонските уметници донираа 70 дела за Атина

Стравотниот пожар во областа Атика во Грција кој однесе 91 живот, а двесте луѓе се водат за исчезнати беше повод македонските уметници на иницијатива на графичкиот дизајнер и активист Зоран...

Васо Ристов нов директор на МОБ

Професорот и продекан на Факултетот за музичка уметност во Скопје Васо Ристов е избран за генерален директор на Македонската опера и балет (МОБ) - Скопје. Ристов е истакнат уметник кој зад себе...

Роберт Редфорд ја завршува актерската кариера

Познатиот американски актер Роберт Редфорд (81) најави дека ја напушта актерската кариера и оти неговиот филм „Старецот и пиштолот“ најверојатно ќе биде  неговата последна улога. Во интервју за „Ентертејмент Викли“,...

В.д. директорот на Турскиот театар во оставка негира поврзаност со ПДТ и обвинува за партиски влијанија во театарот

Не престанува препукувањето на релација в.д. директор на Турски театар во оставка, со Управниот одбор на театарот , во кој членуваат лица од Партијата за движење на Турците. Директорот Наџи...

В.Д. директорот на Турскиот театар демантира дека е член на ПДТ и бара од нив извинување

В.Д. директорот на Турскиот театар, Наџи Шабан, кој пред два дена поднесе оставка од функцијата поради политички притисоци, денеска со демант дека воопшто не е член на партијата ПДТ. Побара...

В.Д. директорот на Турски театар поднел оставка кога му истекол мандатот

Во образложението на оставката до министерот за култура, која денеска ја пренесоа повеќе медиуми,  в.д. директорот на Турскиот театар, Наџи Шабан наведува дека го крева гласот против партизација и поделби,...

Почина академик Милан Ѓурчинов

На 90-годишна возраст вчера почина академик Милан Ѓурчинов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Академик Милан Ѓурчинов е роден на 28 јули 1928 година во Белград. Во 1951...

Скопје утре ќе се буди со сирени

Утре во 5.17 часот ќе се одржи герила аудио- акција во траење од една минута, со што ќе бидат обележани 55 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, кој се случи...

Вратена е пораката на Тито на ѕидот од Музејот на град Скопје

По 7 години вратена е пораката на Тито за солидарност на источниот надворешен ѕид на Музејот на град Скопје. По тој повод вчера се одржа свеченост на која беа пуштени...