Почнуваат 57-те Струшки вечери на поезијата

Страста кон поезијата некогаш е тешко да се разбере, но не треба да се заборави во која мера поезијата е ангажирана со човековата егзистенција,  прашањата врзани за егзилот и  смислата...

Лоренци: „Илијада“ говори за тоа како се раѓа фашизмот

Гордоста која се надминува себеси, суетата, желбата за моќ, недостигот на емпатија, вистински дијалог на различности и сочувство за другиот се клучните аспекти кои секогаш ќе ја прават Хомеровата „Илијада“...

Со „Илијада“ се затвора Охридско лето на кое настапија над 800 уметници

Реализирана богата и успешна програма е крајниот впечаток на организаторите на годинашното 58 издание на фестивалот Охридско лето. Настапот на над 800 домашни и странски уметници ги исполни очекувањата на...

За 30 проценти помал буџетот на Струшките вечери на поезијата

Годинашното фестивалско издание на „Струшките вечери на поезијата “ поради намалениот буџет за 30 отсто во споредба со ланското издание нема битно да се одрази на квалитетот на целокупната годишна...

Митеш Диксит: Трамповата политиката на „нулта толеранција“ е чист расизам

Митеш Диксит е американски архитект и филозоф кој во своите предавања и разговори со студентите често пати ја загатнува темата за моменталните светски превирања врзани за ѕидот на границата меѓу...

Македонските уметници донираа 70 дела за Атина

Стравотниот пожар во областа Атика во Грција кој однесе 91 живот, а двесте луѓе се водат за исчезнати беше повод македонските уметници на иницијатива на графичкиот дизајнер и активист Зоран...

Васо Ристов нов директор на МОБ

Професорот и продекан на Факултетот за музичка уметност во Скопје Васо Ристов е избран за генерален директор на Македонската опера и балет (МОБ) - Скопје. Ристов е истакнат уметник кој зад себе...

Роберт Редфорд ја завршува актерската кариера

Познатиот американски актер Роберт Редфорд (81) најави дека ја напушта актерската кариера и оти неговиот филм „Старецот и пиштолот“ најверојатно ќе биде  неговата последна улога. Во интервју за „Ентертејмент Викли“,...

В.д. директорот на Турскиот театар во оставка негира поврзаност со ПДТ и обвинува за партиски влијанија во театарот

Не престанува препукувањето на релација в.д. директор на Турски театар во оставка, со Управниот одбор на театарот , во кој членуваат лица од Партијата за движење на Турците. Директорот Наџи...

В.Д. директорот на Турскиот театар демантира дека е член на ПДТ и бара од нив извинување

В.Д. директорот на Турскиот театар, Наџи Шабан, кој пред два дена поднесе оставка од функцијата поради политички притисоци, денеска со демант дека воопшто не е член на партијата ПДТ. Побара...