ПОЧИНА СВЕТСКИ ПОЗНАТИОТ ТУРСКИ ФОТОГРАФ АРА ЃУЛЕР

Почина легендарниот турски фотограф со ерменско потекло Ара Ѓулер кого многумина го нарекуваа Окото на Истанбул. Ѓулер почина на 90 години откако беше однесен во болница во Истанбул поради срцев...

Британскиот џез-пијанист Александер Хокинс вечерва го отвора 37. Скопски џез фестивал

Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс, кој за овој концерт доаѓа специјално  од  Лондон, во Македонската опера и балет вечер ќе почне 37. Скопски џез фестивал.  Џез-пијанистот Хокинс, кој се смета...

Почина филмскиот снимател и директор на фотографија Драган Салковски

По кратко боледување, на 80 годишна возраст,  ноќеска во Скопје почина доајенот на македонската филмска камера и директор на фотографија, Драган Салковски. Кариерата ја започна 1959 година, а од 1969...

Пенушлиски: Уметноста не може да ја одлучи судбината на татковината, ама може да ја покаже и во поубава светлина

Дваесет и девет дела создадени во изминатите пет години, од еден од најреномираните македонски уметници Илија Пенушлиски се дел од изложбата, која се отвори вечерва во Културно-информативниот центар. Верувам дека...

Овации за Македонската Филхармонија во Шпанија

Шпанската публика со овации го награди настапот на Македонската филхармонија во рамките на двата концерта кои се одржаа во престижната  сала „Моцарт“во Сарагоса и во Конгресната палата во Хуеска. Со...

Највредното од југословенска колекција од вечерва во Чифте амам

Во објектот Чифте амам при Националната галерија на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложба со 110 ликовни дела од југословенската збирка, од колекцијата на НГМ. Формирањето на југословенската збирка почнало...

Ретка можност да се видат дела од западноафриканската уметност

Во Музејот на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“. Станува збор за ретка можност граѓаните да видат дела од африканската уметност, кои во Скопје...

Ана Брнс освои „ Man Booker „ за романот „ Млекарот“

Писателката од Северна Ирска, Ана Брнс е годинашна добитничка на престижната награда „Man booker“, за нејзиниот роман „Млекарот“. Романот „Млекарот“,  раскажува за неименувана девојка што живеелa во 70-тите години на 20...

Промоција на романот на Коле Манев „Патување со Самаритен “

Промоција на книгата „Патување со Самаритен“, од истакнатиот ликовен уметник Коле Манев, ќе се одржи вечерва во 19 часот, во хотелот Холидеј Ин. Авторот Коле Манев ја започнува книгата-роман со...

Аница Добра: Филмот не може да го промени светот, но може поединците

Филмот не може да го менува светот, но тој може да ги промени поединците. За секоја промена доволно е еден човек да мечатае кој ќе ги поведе останатите вели српската...