АДЕМИ: ЈАС НЕ СУМ СУПЕРМЕН ЗАТОА ДЕВЕТ КОМИСИИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ЗА ПРОЕКТИТЕ

Деветте комисии кои ќе одлучуваат за финансирање на националните проекти од културата по дејности, задутре ќе почнат да работат. За да не се повторат неправилностите и судирот на интереси при...

Даница Павловска: „Скопје 2014“ да се валоризира, а на ГТЦ да му се врати одземениот статус

Потребна е валоризација и реархитектура на проектот „ Скопје 2014“, со цел затапување на острицата на кичот и на несоодветните интервенции, смета архитект-планер во пензија, Даница Павловска-Циги. Таа деновиве ја...

Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Култното име на белградската и воопшто југословенската уметничка сцена Срѓан Жика Тодоровиќ по пауза од речиси две децении повторно настапи со музика на Екатерина Велика, легендарниот бенд  во чија постава...

Врачена државната награда „11 Октомври“

На преведувачот и писател Драги Михајловски, на писателот и новинар Ристо Лазаров, на актерот Петре Арсовски и на хирургот-уролог Александар Ставридис денеска во Собранието на Република Македонија им беше врачена...

Вечерва ќе се врачат наградите 13 Ноември

На пригодна свеченост, вечерва во објектот на Македонската Филхармонија, ќе бидат традиционално доделени наградите „ 13 Ноември“, на Град Скопје. Зад нив стои Одборот за доделување , кој спроведе тајно...

Со промоција на „ Невидлива жена и други раскази“ на Славенка Дракулиќ започнува „BookStar 2018“

Во Клубот -ресторан при МКЦ, вечерва во 19 и 30 часот ќе биде отворено 4- то издание на фестивалот на европска литература „BookStar 2018“. Во рамките на отворањето,  ќе биде...

Филмот во подготовка „ М“ на Вардан Тозија награден на фестивалот во Солун

На престижниот копродукциски форум Агора, во рамките на 59. Филмски фестивал во Солун, наградата Crossroads беше доделена на режисерот Вардан Тозија и продуцентот Дарко Попов, за филмскиот проект во подготовка...

Лауреатот Крстевски наредил актерите утре вечер да играат во негова чест

По анонимните јавувања деновиве во нашата редакција од вработени во Велешкиот театар кои обвинуваа дека в.д. директорот Младен Крстевски ги предложил членовите на комисијата за наградата „ Петре Прличко“ и...

Повлечена забраната за „Ругање со Христос“, режисерот Бојаџи не верува во тоа

Нема повеќе цензура за филмот „ Ругање со Христос“, на режисерот Јани Бојаџи. На рочиштето што се одржа во Основен суд Скопје 2, судијката Сузана Дончевска го прифати барањето на...

Директорот на Велешки театар сам си доделува награда?

Годинешната награда за животно дело “Петре Прличко“ што ја доделува Општина  Велес и Велешкиот театар ќе ја добие в.д. директорот на театарот Младен Крстевски. Наградата треба да биде доделена в...