Случајот за смртта на Тамара во Стразбур, судењето против дедото за обид за убиство на екс министерот Тодоров продолжи

Предолгата истрага за смртта на Тамара се најде пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур, дознава Телма. Судот ја прифати апликацијата на Хелсиншкиот комитет и мајката на Тамара кои...

ММФ со пониска прогноза за растот на земјава, 2,8 отсто

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за Македонија. Оваа година Фондот очекува земјава да достигне раст од 2,8 отсто, тоа е нивната најнова проекција објавена денеска во Извештајот за економските...

Нетранспарентни постапки – скапи инфраструктурни проекти

Нетранспарентните постапки не само што ги забавуваат инфраструктурните проекти туку создаваат дополнителни трошоци и влијаат на животната средина. Доколку во постапката на одлучување навреме се вклучат жителите на конкретните региони,...

ММФ прогнозира раст од 2,8 отсто за Македонија за оваа година

Македонската економија годинава ќе порасне за 2,8 отсто, е најновата прогноза на Меѓународниот монетарен фонд за земјава, објавена сега во Извештајот на Фондот за глобалните економски изгледи. Ова е пониска...

Арбитражата да ја користат не само приватните фирми, туку и државните компании и општините

Не само домашните и странските инвеститори што работат во земјава, туку и државните компании и општините да почнат да ја коприостат арбитражата во своите тендери, наместо да одат по судови,...

Интервју со гувернерот на Народна банка на Хрватска, Борис Вујчиќ

Од влезот на Хрватска во Европската унија извозот порасна за 40 отсто, и за три пати порасна бројот на претпријатија што извезуваат, вели во интервју за Телма, гувернерот на Народна...

Струмичките земјоделци бараат интервенции во откупот на зелка

Земјоделците бараат итни интервенции во откупот на зелката, во спротивно ќе блокираат. Овој е ставот на земјодеските здруженија коишто се вознемирени од огромниот пад на цената на зелката, којашто за...

Миновски: АД ЕЛЕМ додаде уште еден услов за да обезбеди уште поголема конкурентност

Директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека во времето кога бил директор на ЕЛЕМ, склучувал договори во четири очи. За овие договори се прави...

Прогресивното оданочување за подобрување на социјалните аспекти во државата

Премиерот Зоран Заев на денешниот брифинг со новинарите рече дека донесувањето на прогресивното или фер оданочување очекува да се влијае на социјалните аспекти во државата. - Ако успееме, а тоа...

Еуромакс најавува нови партнери за рудникот Иловица

Компанијата Еуромакс најавува нови партнери коишто ќе инвестираат во проектот за рудникот за злато и бакар Иловица-Штука. Според соопштението на Еуромакс, нова канадска групација, Трафигура груп купила акции и станала...