Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори...

Горан Весиќ бркан по „Кнез Михајлова“ од активисти на опозицијата

Активистите на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) синоќа во центарот на Белград го бркаа заменик градоначалникот Горан Весиќ, откако ја промовираше книгата за главниот град на Србија. Инцидентот се случи...

Нов состанок на Мешовита македонско-бугарска експертска комисија

Нов состанок денеска во Охрид ќе одржи Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Членовите на Комисијата ќе продолжат онаму каде што застанаа минатиот месец на средбата во Софија – ќе расправаат за...

Нови рочишта за „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за случаите „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“. Предметот „ТНТ“ го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвинението е...

Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината  воена операција во Сирија, се наведува во соопштение на државниот секретар Мајк Помпео, пренесе ТАСС....

Пожар во бегалски камп на Самос, властите ги евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир меѓу мигранти сместени во кампот. Полицијата соопшти дека во пожарот во кампот Вати нема...

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона- 37 повредени

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37  лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу...

Ситуацијата е драматична, оценка на експертите во Топ Тема

Ситуацијата е драматична, оценуваат гостите на Топ Тема на Телма, откако на вечерашниот состанок во Луксембург на амбасадорите на земјите-членки на Европската унија не поминаа заклучоците на финското претседателство, односно...

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. Ние ја спроведуваме наредбата. Повлекувањето се однесува на сите...

Пропадна компромисниот предлог на Финска- ставот на Франција не омекнува

Не поминаа заклучоците на финското претседателство на вечерашниот состанок во Луксембург на амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, дознава Телма од извори од македонската влада упатени во текот на состаноците....