Екс-министрите Јанакиевски и Ристовски нападнати од Лирим Красниќи и Есад Кафеџоли, и двајцата осудени на 40-години затвор за Диво Насеље

Напад, раскрвавени глави и вербални провокации зад решетките во Шутка. Предизвикаа политички обвинувања и обид за опозициски упад во градската болница 8-ми септември. Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни...

Мицковски се обиде да влезе во посета на Јанакиевски

Додека Миле Јанакиески беше во градската болница 8-ми септември, таму се појави и  раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Сакаа да го посетат екс министерот, но немаа судско одобрение за посета на притвореник....

Загадениот воздух крати една година од животот – децата се соочуваат со проблеми во развојот на респираторниот систем

Скопјани четири дена по ред дишат загаден воздух, а градот целата зима е на листите на најзагадени градови во светот. Таму е во конкуренција со места од различни континенти –...

Во затворот во Шуто Оризари повредени се екс-министрите Јанакиевски и Ристовски

Двајцата поранешни министри, сега осомничени за организација на „крвавиот четврток“, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во...

На крајот од судскиот процес Нинџа ќе рече: „Доказите за 27- ми април ги уништи УБК“

Не се спогодував туку соработував со Јавното обвинителство без притисок и во интерес на вистината. Жалам за настанот, и за секој повреден, и прифаќам одговорност. Ова треба да биде поука...

Мицкоски: Оставка од Заев, Спасовски и Дескоска

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски попладнево се обиде во Градската општа болница да го посети повредениот Миле Јанакиески, но беше спречен од обезбедувањето и полицијата. По неколку минутна расправија, Мицкоски...

Градската општа болница „8-ми Септември“ не констатирале никакви телесни повреди кај Јанакиески

Денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“  Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен...

Од затвор „Скопје“ го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри  Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите...

Опозицијата објави два случаи на непотизам, власта им порача да си ги повлечат своите

Пратеничките Ременски и Шуманска вработиле свои блиски во државни институции, обвинува опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ денеска објави два нови случаи од епидемијата, како што велат, на непозтизам, а срамот од тоа власта,...

Три пати поскап е патот на пратеникот отколку на граѓаниниот

Исти километри, исти патарини, исти дупки на патиштата, иста рута. Навидум се е исто но сепак е многу различно доколку зад воланот е граѓанин или пратеник. Пет, десет,петнаесет па дури...