Протест пред кочанската “Пејпер Мил” заради загадувањето од фабричките оџаци

Жителите, коишто живеат во непосредна близина на кочанската фабрика за хартија  „Пејпар мил”  протестираа поради загадувањето на воздухот од фабричкиот оџак. Тие го блокираа влезот на фабриката, со цел да...

Од утре во туристичките градови нема да има квоти за лекови на рецепт

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт почнува од туристичките градови. Од утре, во аптеките во Охрид, Ресен, Дојран, Струга и Гевгелија, граѓаните ќе можат да ги подигаат сите лекови...

И СДСМ и ВМРО ДПМНЕ му даваат шанса на политичкиот дијалог

Во летниов период, и покрај сите проблеми и несогласувања, се одржува политичкиот дијалог меѓу власта и опозицијата. Лидерска средба немаше, но работни групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ се...

46 кандидати за АВМУ и програмскиот совет на МРТ одат на проверка кај антикорупциска

28 Новинари, инжењери, правници и економисти и досегашни членови во трка за 7 места во Агенцијата за медиуми. По две паузи и усогласувања, пратениците во собраниската комисија одлучија кандидите прво...

Потребни се нови критериуми за обвинителите кои ќе бидат дел од новоформираното обвинителство за борба против организиран криминал и корупција

Бадентеровиот принцип постепено се претвора во алатка на злоупотреба и наметнување на етно-национализмот како основа на градењето на односите во Република Северна Македонија, наместо промоцијата на граѓанскиот концепт. Ова е...

Охрид ќе прогласи мораториум, Струга молчи

Охрид прифаќа, Струга молчи дали ќе го прифатот мораториумот за градба кој владата по синоќешната седница го побара од општините долж охридското крајбрежје. Во препораката од владата се бара од...

Законот за обвинителство доби европско знаменце

Владата го испрати Предлог-законот за јавното обвинителство во Собранието додавајќи му европско знаменце. Предлогот што го подготвува  ВМРО ДПМНЕ се уште не е готов. Првата забелешка што ја искажа опозицијата...

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека американски разорувач соборил еден ирански дрон во Ормутскиот Теснец меѓу Оман и Иран, кој го спојува Персискиот со Оманскиот Залив. Трамп изјави дека...

Со европски пари ќе се гради пречистителна на Вардар кај тетовско Фалише, но дури за три години

Тетово во 2022 година ќе добие пречистителна станица за отпадни води, кои сега директно без стандарди завршуваат во Вардар. Вредноста на проектот кој ќе се гради со средства од ИПАРД...

КОЧОВ И СЛЕДНАТА СЕЗОНА НА КЛУПАТА КАЈ МЗТ СКОПЈЕ

Ѓорѓи Кочов ја има довербата на МЗТ и ќе ја води екипата и во следната сезона,потврдија од таборот на домашниот првак.34 годишниот стратег го предводеше клубот  до 7.титула во домашното...