Вардар против домаќинот Брест Мешков на завршниот турнир во СЕХА

Македонскиот првак Вардар во полуфиналето на завршниот турнир во СЕХА-лигата ќе игра против Брест Мешков. Актуелниот првак го дозна својот противник откако вечерва се одиграа последните два натпревари од регуларниот...

Битолскиот полицаец во прилепскиот Основен суд ја призна вината за свирепото убиство на својот сограѓанин

Во прилепскиот Основен суд денеска почна и брзо заврши судскиот рпоцес против битолскиот полицаец, 25-годишниот Енвер Тоска кој на свиреп начин го уби својот сограѓанин, 36-годишниот Алили Бекир на 14...

Сузана Мицева наградена за најдобра новинарска сторија од локален и регионален карактер

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска на одбележувањето на 73-годишнината од работењето ги додели годишните награди за најдобри новинарски стории за 2018 година. Годинава, првпат беа доделени две награди...

„Талир“ одложен поради отсуство на бранителот на ВМРО-ДПМНЕ

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство се одложува за 2 април поради отсуство на бранителот на правниот субјект ВМРО-ДПМНЕ. „Талир“ се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ...

Сиљановска: Kога нема критика, не може да има добра политика

Кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Сиљановска обраќајќи се пред Унијата на ѓени на ВМРО ДПМНЕ смета дека “Преспанскиот договор е штетен за Македонија, македонскиот идентитет не треба да...

Пенадровски: Македонија за сите, каде што ќе нема граѓани од втор и трет ред и нема да има потстанари и газди

Со 712 гласа „за„ и ниту еден против, делегатите на конгресот на СДСМ ја потврдија одлуката на партиските лидери, Стево Пендаровски да биде заеднички кандидат за владејачката коалиција. Ниту еден...

Вељаноски пред пратениците кои треба да одлучуваат за неговиот имунитет

Во собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања се води дебата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој е осомничен од обвинителството како...

Скопските пожарникари со стара опрема извлекуваа патници од превртениот автобус

Скопските пожарникари заедно со тетовските колеги учествуваа во пружањето помош и извлекувањето на најтешко повредените патници во несреќата кај ласкарци. Работат во стари возила, им фалат и 199 пожарникари во...

Кривичниот суд го одби барањето на одбраната на Мијалков

Мислењето на Врховниот суд не го спаси ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков од судењето за "Тортура". Тој преку адвокатите се повика на мислењето на Врховен и побара судијата да донесе...

Горан Стефановски постхумно ќе добие споменик во Дебар Маало

Општина Центар ќе му подигне споменик на корифејот на македонската драматика, Горан Стефановски, во Дебар Маало. Како што велат од Општина Центар, иницијативата за спомен обележје ја поднела Македонската академија...