Почнуваат пристапните преговори со НАТО

Претпристапните преговори за приклучување  на Македонија во НАТО официјално почнуваат в четврток и петок во Брисел, со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во НАТО и на Работниот комитет...

Топ Тема на Ваша Страна: Интервју со обвинителката Вилма Русковска (31.10.2018)

Дали предметот за 27 април може да падне? Има ли предистрага за нарачателите на насилствата во Собранието? Зошто обвинителството не ја обжали одлуката за пуштање од куќен притвор на тројца...

Грчките медиуми за собраниската расправа за уставните измени во Македонија

На пораките од премиерот Зоран Заев, обидот да се најдат 80 пратеници кои би ги поддржале уставните измени и на предвидениот процес во Собранието, го ставаат акцентот грчките медиуми во...

Никола Мицевски нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Никола Мицевски е назначен за нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. Тој доаѓа на местото на Драган Данев кој се повлече од функција. Мицевски ќе биде единствен...

Влада: Кризната состојба на јужната и на северната граница поради мигрантите да продолжи до јуни 2019.

Владата предлага до 30 јуни 2019 година да биде продолжена кризната состојба на јужната и на северната граница со цел превенирање и спречување влез и транзитирање мигранти на територија на...

Моќниќ ги однесе на распит во СЈО, Аџиев и Милошoски

Час и половина траеше распитот на екс претседателот на комисијата за лустрација Томе Аџиев. Специјалното обвинителство го повика како осомничен за истрагата „Моќниќ“ објавена уште во март годинава. Според СЈО...

Најдолгиот штрајк во историјата на бриселскиот аеродром не стивнува

Штрајкот на носачите на багаж од компанијата „Авиапартнер“ на бриселскиот аеродром продолжува најмалку до среда наутро, најавија синдикатите. Ова е најдолгиот штрајк во историјата на овој клучен европски аеродром, а...

За пензии во 2021-ва ќе треба над милијарда евра, ќе расте рапидно бројот на пензионери

Според новиот Стратешки план за наредните три години изработен од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, бројот на пензионери од проектираните 320.300 во 2018 ќе се зголеми на 324.382 во...

Папас: Настојуваме да го убедиме Каменос и неговите пратеници дека Договорот од Преспа е корисен

Настојуваме да ги убедиме и пратениците, но и самиот Панос Каменос дека овој договор треба да биде изгласан и од него и од пратениците  на Независни Грци, бидејќи е во...

Мигрантите заглавени на границата меѓу БиХ и Хрватска започнаа штрајк со глад

Десетици мигранти кои се наоѓаат во Босна, почнаа штрајк со глад, по одлуката на босанските власти да ги преместат од нивниот импровизиран камп на патот што води кон хрватската граница....