Собранието едногласно го усвои предлогот за разрешување на Катица Јанева

Собранието предмалку едногласно го усвои предлогот за разрешување на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева. За оваа одлука гласаа сите 102 присутни пратеници, без воздржани и без гласови против. Предлогот беше...

ЛЕКЛЕР ТРИУМФИРАШЕ НА МОНЦА

Пилотот на Ферари,Шарл Леклер победи на Формула 1 трката во Монца и после деветгодишна пауза  му го донесе првиот триумф на италијанскиот тим  на домашната патека. Шарл Леклер ги минува...

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ’’

На свеченоста им беа доделени државните признанијата на: Кочо Димитровски-фудбал, Атанас Николовски-кајак, Слободан Николиќ - спортска медицина, Томе Коцев - борење и Драган Стојановски - карате (животно дело). Церемонијата се...

Поденсено е обвинение против РЕК Битола за загадување на животната средина

https://youtu.be/9mfbbfT0-W4

СУПЕР ГЛОУБ: ВАРДАР-КИЛ НА ТЕЛМА ОД 16.20

Европскиот шампион Вардар супериорно го совлада Ал Мудхар (34-27), првата пречка на  пат кон трофејот на Светското клупско првенство, а денеска во дербито со германскиот гигант Кил, го очекува борба...

Кој ќе ја разреши Јанева?

„Јавниот обвинител може да биде разрешен пред истекот на мандатот поради незаконито, нестручно и несовесно вршење на функцијата“. Ова е единствената одредба во Законот за СЈО која дава можност за...

Пожарот на Канарски Острови вон контрола

Над 8.000 луѓе се евакуирани од Канарски Острови поради големиот пожарот, а пламенот се издига 50 метри во висина. – За само 48 часа изгореа 6.000 хектари шума, соопштија властите...

ЕШЛИ КОЛ ЗАМИНУВА ВО ПЕНЗИЈА

Ешли Кол,поранешниот член  на Англиската селекција кој беше  фудбалер на Арсенал и на Челси, реши да стави крај на играчката кариера.38- годишниот  лев бек кој во полусезона настапуваше за Дерби...

Неизвесна судбината на СЈО

Членовите на работните групи за новиот закон за Јавно обвинителство си го продолжија одморот и наместо како што најавија да се сретнат денеска тие се договориле да седнат на заедничка...

Протест пред кочанската “Пејпер Мил” заради загадувањето од фабричките оџаци

Жителите, коишто живеат во непосредна близина на кочанската фабрика за хартија  „Пејпар мил”  протестираа поради загадувањето на воздухот од фабричкиот оџак. Тие го блокираа влезот на фабриката, со цел да...