Нема договор на Министрите за европски прашања за проширувањето на Унијата

Нема договор на Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ . Тие во Луксембург попладнево не  успеаја да се договорат околу прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија...

Граѓаните со поделени мислења за новиот Дино парк

Дино парк со 41 фигура на диносауруси  со природна големина и синхронизирани движења е новата атракција за која градот Скопје ќе издвои речиси 325 илјади евра. Ваквата сума за набавка...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: ВТОРА ПОБЕДА НА МЛАДИНЦИТЕ

 Подгорица: ЦРНА ГОРА-МАКЕДОНИЈА 1-2 Втора победа за Mакедонија во двата настапи од групата 6. во квалификациите за ЕП за играчи до 21.година.Домашните поведоа преку Скендеровиќ во 10 минута,но на сцена...

АБА 2: ТРИУМФ НА МЗТ КАЈ СПАРС

МЗТ Скопје Аеродром  одигра во победички ритам  и во  вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата,со победа на гости кај Спарс од 65-77.После израмнето прво полувреме од 35-34 за домашните,МЗТ ...

Бектеши стави потпис – се раскинува договорот со „Еуромакс“ за рудникот Иловица

Министерството за економија ја потпиша одлуката за еднострано раскинување на договорот за рудникот Иловица со Еуромакс. Министерот Бектеши рече дека вчера ја потпишал одлуката и дека истата ќе оди на...

Случајот „Рекет“ е круцијален тест за целиот систем

Правосудниот и обвинителскиот систем мора да имаат соодветна, темелна и навремена реакција, целосно заштитена од политички влијанија. Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за целиот систем, порача претседателот Стево Пендаровски...

Боки 13 смеел да ги види сите докази освен сведочењето на неговиот пријател и осомничен Зоки Кичеец

Три и пол часа. Толку се задржа Боки 13 во обвинителството за организиран криминал и корупција гледајќи ги доказите кои се против него за случајот Рекет. И нему и на...

Децата од радовишкото село Аликоч цел месец не одат во училиште

Новата учебна година не започна за педесетина ученици од радовишко Аликоч. Речиси цел месец децата од прво до петто одделение не посетуваат настава, бидејќи родителите бараат да се отвори училиште...

Јанева останува во притвор Русковска сослушува сведоци во „Рекет“

И трите стана понудени како залог не и помогнаа на поранешната специјална обивнителка да излезе од Шутка. Обивнителството за организиран криминал дало негативно мислење а судијата не го прифатил предлогот...

Мигрант од Пакистан прегазен од воз во општина Градско

Уште една жртва на македонските пруги во обид пеш да се помине државата. 23 годишен мигрант од Пакистан синоќа е прегазен од воз во близина на селото Ногаевци, општина Градско....