Владата со поддршка за нулта толеранција за насилство врз жените

Владата на Република Македонија цврсто стои зад заложбата за нулта толеранција спрема секоја форма на насилство врз жените и девојките, напуша вечерва премиерот Заев на својот ФБ профил. Тој заедно...

Телма сторија за близначки дијабетичари- во текот на еден месец мора да го боцнат прстот по 150 пати

Близначките Симоски од Тетово, веќе неколку години живеат со дијабетес кој е дел од нивното секојдневие. И двете велат дека зголеменото ниво на шеќер во крвта не го чуствуваат како...

Правда ќе бара преиспитување на одлуката за азилот на Груевски од Унгарија

Прашањето дали Груевски може да биде вратен во МАкедонија, надлежната министерка за правда Рената Десковска, го одговори со тврдење дека државата ќе побара преиспитување на одлуката на унгарските власти да...

Со 80 гласа „ЗА“ донесена одлуката за отвoрање на уставните измени

По електронското гласање кое помина со двотретинско мнозинство, пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ побара поединечно гласање. Со поединечното гласање, со 80 гласа „За“ и 39 гласови „Против“, Собранието го потврди...

РПЦ Цариградската патријаршија стана расколничка црква

Цариградската патријаршија и самата стана расколничка, со тоа што ја укина антемата за претставниците на двете „расколнички цркви“ во Украина, изјави денеска поглаварот на Руската православна црква (РПЦ), патријархот москвски...

Демонстрации во САД со барање да продолжи истрагата за руското мешање во претседателските избори

Неколу стотици луѓе протестираа во Њујорк со повици да се заштити истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за потенцијално вмешаност на Русија во претседателската кампања на Доналд Трамп. Пред да...

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Омекна ли Стопанската комора на Македонија околу прогресивниот данок? Откако вчера ја предупреди Владата да не брза со оваа реформа, денеска комората на итен состанок, го поканија и министерот Тевдовски....

Зеќири: Во петок ќе знаеме дали има двотретинско мнозинство

„Во петок ќе знаеме дали има двотретинско мнозинство“, кажа Зеќири во Топ Тема на Ваша Страна. Зеќири го праша соговорникот Јанушев како би влегле во НАТО и ЕУ ако не...

Мицковски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор

"Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од...

Османи по средбата со Катругалос се враќа назад со првиот лет Атина – Скопје

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Грција, оствари средба со Алтернативниот Министер за надворешни работи и европски прашања, Јоргос Катругалос....