Компанија Сити лајт „испумпа“ 210.000 евра од општинската каса на Свети Николе

Раскинат договор од пред осум години за јавно приватно партнерство за улично осветлување „испумпа“ 210.000 евра од општинската каса на Свети Николе. Штипска Алепација откако пресудила во корист на струшката...

ТЕ-ТО ги демантира наводите на Чулев и бара да престане злоупотребата на компанијата во политички цели во предизборен период

Во целост ги демантираме наводите на Министерот за внатрешни работи г-дин Наќе Чулев искажани на прес конференнцијата на 12.02.2020 година. ТЕ-ТО АД достави целосна документација до сите надежни институции со...

Јавните обвинители побараа брзо откривање на лицата кои активираа експлозивна направа во куќа на обвинителката во Кичево

Здружението на јавни обвинители соопшти дека вчерашното поставување на експлозивна направа во куќата на јавниот обвинител во Кичево претставува загрозување на личната сигурност на јавната обвинителка и и членовите на...

Битолската гимназија прослави 75 години од наставата на македонски јазик

Во овие училници пред 75 години се одржа првиот час на  македонски јазик во средно училиште во државата. Од тогаш до денес, гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола е  синоним...

СОНК бара веднаш да почнат преговорите за Општиот Колективен договор за јавниот сектор

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара од Министерството за труд и социјална политика (МТПСП) веднаш да се отпочнат преговорите за потпишување на Општиот Колективен договор за јавниот...

Министерството за култура ја објави Годишната програма за инвестиции

По добиена согласност од Владата, Министерството за култура денеска ја објави Годишната програма за инвестиции во културата. Програмата ќе се реализира со вкупно 209 милиони и 500 илјади денари, сретства...

132 починати од коронавирусот во Кина, кулминацијата се очекува за 10 дена

Од последици на коронавирусот во Кина досега починале 132 лицa, а заболени се речиси 6.000. Дополнително се чекаат резултати за 9.239 луѓе кои се со симптоми на короновирусот. Бројот на...

Со редовни прегледи против карционом на грло на матката

Секоја жена треба навреме да ги прави гинеколошките контроли, вели Анета Јовановска на која пред пет месеци и бил дијагностициран рак на матка прв стадиум. Веднаш се реагирало со оперативен...

Старџен планира воведување „шкотска виза“ за да ја поттикне миграцијата по Брегзит

Лидерката на Шкотската  национална партија Никола Старџен планира да воведе „шкотска  виза“ во обид да ја поттикне миграцијата, што ќе биде ограничена со прекинот на слободата на движење по Брегзит,...

Првиот човек на Европскиот совет во посета на Македонија

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел на 24 јануари ќе ја посети Македонија. Мишел в петок во земјава ќе допатува од Албанија, која ќе ја посети истиот ден. Неговите средби...