Даниел Дончевски по петти пат го фати Светиот крст во Скопје

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати Светиот крст во водите на реката Вардар што денеска напладне од мостот „Слобода“ кај „Холидеј ин“ го положи архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан....

Владата ќе ги анализира идеите на Нимиц, преговарачот Наумовски со сопствен став

Македонската Влада соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот на ОН Метју Нимиц.  Во кусото соопштение се наведува дека “по внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес...

Ратификикацијата на Договорот за добрососедствo влегува во бугарскиот Парламент

Ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија денеска влегува на разгледување на две парламентарни комисии во бугарскиот Парламент. Во бугарскиот Парламент Предлог законот...

ЕХФ ги казни ракометарите со 2.000 евра за различни чорапи

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради проблем со опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил...

ГРАДОТ

Фантастичен трилер за легендата на криминалниот свет кој одлучува да  „сврти лист“. Филмот беше номиниран за „Оскар“. Режија: Бен Афлек ;Улоги: Бен Афлек, Ребека Хол, Џон Хам https://www.youtube.com/watch?v=WcXt9aUMbBk&t=99s

Двајца загинати при експлозија во станбен комплекс во Антверпен

Две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозијата која ноќеска уништи три соседни ниски згради во северниот пристанишен град Антверпен, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била...

Дваесетина деца повредени во сообраќајна несреќа во Германија

Најмалку 47 луѓе се повредени, од кои 20-тина деца кога училишен автобус без кочење удрил во ѕид од зграда во градот Ебербах, во југозападна Германија. Од полицијата соопштија дека на...

Хан го поздрави договорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил, го поздрави ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија. „Ратификацијата на македонскиот парламент на...

Топ Тема на Ваша страна: Интервју со Хиристијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ (12.01.2018)

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...