Категорија : Uncategorized

Uncategorized

Енергетската мрежа ќе се оправа со нов заем од ЕБОР кому претходно му плаќавме провизии за неискористен кредит

Дејан Дејан
МЕПСО се задолжи кај Европската банка за обнова и развој со заем од 26, 4 милиони евра. Парите ќе се користат за изградба на нова...
Uncategorized Вести Економија Македонија

Следната седмица преку Министерството за финансии ќе започне исплатата на повратот на ДДВ

Дејан Дејан
Управата за јавни приходи соопшти дека од следната седмица преку Министерството за финансии ќе започне исплатата на повратот на ДДВ. Како што стои во соопштението,...
Uncategorized Вести Македонија Најважни

Пожарите не стивнуваат – гори главно непристапен терен, а општините бараат помош од воздух во гаснењето

Дејан Дејан
Горат шуми на повеќе локации низ земјава. Повреден е жител на село Сирково, Росоман. При гаснење на пожарот се здобил со изгореници на рацете и...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Професор по физичка култура ќе биде заменик министер во МВР, заменичка во Спорт – информатичарка

Дејан Дејан
Владата ги предложи до пратениците, но биографиите самите ги доставиле, а коалиционите партнери по месеци договарање ги открија нивните џокери – заменици во министерствата. Од...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Наплаќањето патарина – најпрофитабилен државен бизнис

Сашо Чавдаров
Наплаќањето патарина за државата е 13 пати попрофитабилно од коцкањето. Јавното претпријатие за државни патишта е златната кокошка меѓу државните претпријатија и акционерски друштва во...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Ер трактори и хеликоптери од Турција пристигнаа на помош на македонските пожарникари

Дејан Дејан
Турција прва испрати помош за справување со огнените стихии на планините Серта и Огражден. На тешко пристапните планински терени од воздух освен армиски, полициски хеликоптери,...
Uncategorized Вести Македонија

Седуммесечното бебе кое беше најдено оставено на улица во центарот на Велес било на моменти до смртта

Дејан Дејан
Седуммесечното бебе кое беше најдено оставено на улица во центарот на Велес било на моменти до смртта но среќата да биде пронајдено од случаен минувач...
Uncategorized Вести Македонија

Нова стратегија за финансиски истраги и конфискација на имот до септември

Дејан Дејан
Нова стратегија за финансиски истраги и конфискација на имот треба да биде изготвена до септември, најави вицепремиерот за добро владеење и транспарентност, Арбен Фетаи. Ова...
Uncategorized Вести Македонија

Жителите на Капиштец бараат хулиганството да прекине, вината ја гледаат и кај домашните и во образованието

Дејан Дејан
Детската игра повторно се врати на игралиштето во Капиштец. Рано изутрина можеше да се види како малите деца уживаат таму. „Ова е едно од игралиштата...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе