Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент,...

Германија: „Тажен ден за Европа“, но „помина времето за игра“

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија...

Македонците од алкохол најмногу пијат пиво, а најмалку во регионот

Секој жител на Европската Унија во 2017 година за алкохол потрошил просечно по 300 евра, а во секое домаќинство 1,6 осто од вкупниот буџет отишол на жестоки пијалоци, вино и...

Пет дена за барање за амнестија, не важи за организаторите и насилниците

Амнестијата за случувањата во Собранието на 27 април 2017 нема да ги опфати организаторите и подготвувачите на настанот, лицата кои извршиле физичко насилство, лицата со фантомки кои извршиле насилство, кои...

Топ Тема на Ваша страна: Загадувањето и градежната експанзија во Скопје (12.12.2018)

Скопје се гуши од загаден воздух, градот е опседнат со градби, автобуси нема, а и оние што ги има се за во музеј... Но какви мерки превземаат властите? Дали дроновите,...

„ Зојкиниот стан“’ за луѓето жртви на општествените промени

Една година по премиерата на матичната сцена, претставата на Белградско драмско позориште „ Зојкиниот стан“, сношти беше изведена пред  публиката во МНТ. Претставата по текстот на рускиот автор, Михаил Булгаков,...

Министерот Асаф Адеми учествуваше на светската конференција за туризам и култура

Mинистерот за култура Асаф Адеми денеска имаше официјално обраќање во рамките на Третата светска конференција за туризам и култура „За доброто на сите“,  која се одржува од 3 до 5...

Судскиот совет и Управниот суд пресудија за националност на штипски судија – Советот го води како Бугарин иако тој се чувствува како Македонец

Славчо Тасев е судија од Штип повеќе од 22 години. Денеска сакаше како Mакедонец да се кандидира за член на Sудскиот совет, но советот го отфрли неговото барање бидејќи кај...

Владата со поддршка за нулта толеранција за насилство врз жените

Владата на Република Македонија цврсто стои зад заложбата за нулта толеранција спрема секоја форма на насилство врз жените и девојките, напуша вечерва премиерот Заев на својот ФБ профил. Тој заедно...

Телма сторија за близначки дијабетичари- во текот на еден месец мора да го боцнат прстот по 150 пати

Близначките Симоски од Тетово, веќе неколку години живеат со дијабетес кој е дел од нивното секојдневие. И двете велат дека зголеменото ниво на шеќер во крвта не го чуствуваат како...