Категорија : Uncategorized

Uncategorized

„Вин-Вин“ (20.06.2024) Коалициски апетити или реформски резови, европска деблокада или тивка изолација

Дејан Дејан
Владин кабинет со 24 министри со големи амбиции и значајно парламентарно мнозинство. Коалициски апетити или реформски резови, европска деблокада или тивка изолација? За предизвиците вечерва...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Таравари во „Топ тема“: Јавното здравство е пред хаварија, а Македонија го има еден од најлуксузните и најдобри приватни здравствени системи

Дејан Дејан
Речиси да сме во хаварија во здравствениот систем, како и во повеќето институции во нашата држава. Кога нешто е во лоша и тешка ситуација, за...
Uncategorized

Англија има 14 ресори, Франција – 15, ние ќе имаме 20, а ниту сме богати, ниту сме паметни, ниту имаме потреба од толку – Давитковски во „Топ тема“

Дејан Дејан
Нема реформи во јавниот сектор, ова значи дека нема да правиме реформи во јавниот сектор. И во 1998 година ВМРО-ДПМНЕ направи една африканска влада, многу...
Uncategorized Вести Македонија

Давитковски во „Топ тема“: Мора да има избори во општините во кои градоначалници одат во извршната власт

Дејан Дејан
Мислам дека и мандатарот кажа – ќе имаат преку 88 пратеници, дека треба да имале 600.000 гласа, оти е легитимно да се смени законот за...
Uncategorized Вести Свет

Нетанјаху го распушти воениот кабинет – за војната во Газа ќе се советува со мала група на министри

Дејан Дејан
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти шестчлениот воен кабинет. На таквата негова одлука претходеше излез од владата на поранешниот генерал и центрист Бени Ганц поради...
Uncategorized

Шест години од Преспанскиот договор, кои се обврските што останаа неисполнети

Дејан Дејан
Договорот од Преспа е жив доказ дека и најтешките спорови можат да се решат кога лидерите го даваат приоритетот на поголемото добро пред сè, е...
Uncategorized

Ниту 1,4 милијарди евра не го убедија Меси да се пресели во Саудиска Арабија: Семејстовото е поважно од парите

Дејан Дејан
Претседателот на саудискиот клуб Ал-Хилал, Анмар Ал Хаили објави дека Лионел Меси не прифатил понуда од 1,4 милијарди евра. Ал-Хилал сакал да го доведе Аргентинецот...
Uncategorized Македонија Топ вести

Демири контра ДКСК- директорите разрешени поради пропусти во работата

Дејан Дејан
За министерот за здравство Илир Демири пропустите во работата на директорите на Клиниката за кардиохирургија Марјан Шокаровски и Клиниката на токсикологија Данил Петровски биле пресудни...
Uncategorized

ОЈО отвори истрага против седуммина осомничени дилери, еден искршил три полициски коли и избегал

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против седуммина осомничени дилери. Двајца од нив се сомничат за продолжено извршување на кривичното дело,...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе