Демонстрации во САД со барање да продолжи истрагата за руското мешање во претседателските избори

Неколу стотици луѓе протестираа во Њујорк со повици да се заштити истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за потенцијално вмешаност на Русија во претседателската кампања на Доналд Трамп. Пред да...

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Омекна ли Стопанската комора на Македонија околу прогресивниот данок? Откако вчера ја предупреди Владата да не брза со оваа реформа, денеска комората на итен состанок, го поканија и министерот Тевдовски....

Османи по средбата со Катругалос се враќа назад со првиот лет Атина – Скопје

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Грција, оствари средба со Алтернативниот Министер за надворешни работи и европски прашања, Јоргос Катругалос....

Топ Тема на Ваша Страна: Интервју со обвинителката Вилма Русковска (31.10.2018)

Дали предметот за 27 април може да падне? Има ли предистрага за нарачателите на насилствата во Собранието? Зошто обвинителството не ја обжали одлуката за пуштање од куќен притвор на тројца...

Никола Мицевски нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Никола Мицевски е назначен за нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. Тој доаѓа на местото на Драган Данев кој се повлече од функција. Мицевски ќе биде единствен...

Влада: Кризната состојба на јужната и на северната граница поради мигрантите да продолжи до јуни 2019.

Владата предлага до 30 јуни 2019 година да биде продолжена кризната состојба на јужната и на северната граница со цел превенирање и спречување влез и транзитирање мигранти на територија на...

Најдолгиот штрајк во историјата на бриселскиот аеродром не стивнува

Штрајкот на носачите на багаж од компанијата „Авиапартнер“ на бриселскиот аеродром продолжува најмалку до среда наутро, најавија синдикатите. Ова е најдолгиот штрајк во историјата на овој клучен европски аеродром, а...

Мигрантите заглавени на границата меѓу БиХ и Хрватска започнаа штрајк со глад

Десетици мигранти кои се наоѓаат во Босна, почнаа штрајк со глад, по одлуката на босанските власти да ги преместат од нивниот импровизиран камп на патот што води кон хрватската граница....

Националното помирување неизвесно?

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествуваат во формирање на Комисија за национално помирување. Со закон ќе бараат амнестија за сите инволвирани во настаните од 27-ми април. Премиерот денеска уште еднаш ги повика...

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон...