Уште еден министер во британската Влада поднесе оставка

Британскиот министер за воени набавки Гуто Беб поднесе оставка откако синоќа гласаше против амандманот на предлог законот за царина, кој го поддржа Владата како дел од плановите за Брегзит. Беб...

Заев: Aко успее референдумот отворена е опцијата за предвремени избори

Премиерот Заев очекува до крајот на неделава да се постигне договор за избор на ДИК и заедно со сите политички партии да го дефинираат референдумското прашање и датумот на одржување....

Поканата за НАТО Владата ќе го слави во 15 града

Во Македонија поканата за пристаони преговори за членство во нАТО ќе се слави во 15 градови, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Прославата која ја подготвува Валада е предвидена за в...

ЖИВОТИНСКО ЦАРСТВО

Меј го именуваше Џереми Хант за шеф на дипломатијата

Британската премиерка Тереза Меј синоќа го именуваше досегашниот министер за здравство Џереми Хант за министер за надворешни работи, откако Борис Џонсон поднесе оставка од функцијата во знак на протест поради...

Спасувачката мисија во Тајланд под закана на дождовите

Спасувачите во Тајланд се во трка со времето за успешно да ја реализираат спасувачката мисија на 12 –те момчиња од јуниорскиот фудбалки тим кои се заробени во пештерата десетина дена....

Скубе: Среќен сум што сум дел од голем тим како Вардар

Ракометниот клуб Вардар по многуте заминувања, конечно почна да го формира тимот за следната сезона. Ново засилување на „црвено-црните“ е Словенецот Сташ Скубе, кој доаѓа од екипата на Пик Сегед....

Дисквалификувана победничката на Охрид ТрчаТ

Победникот на трката на 10 километри на атлетскиот митинг Охрид ТрчаТ 2018 Оливера Јевтиќ од Србија, е дисквалификувана поради кршење на натпреварувачките правила. Имено, Јевтиќ во еден дел од трката...

Грција го поздрави македонското прифаќање на ерга омнес решение за името

Грчкиот премиер го поздрави ставот на Македонија дека решение на името не е можно без негова севкупна употреба. Прес службата на Ципрас, попалднево, излезе со соопштение откако премиерот Заев изјави...

Вардар стигна до 13-тиот трофеј во Купот, Металург даде достоен отпор

Вардар стигна до петтиот Куп-трофеј по ред или вкупно 13-ти во својата историја, откако денеска во 26-тото финале во Битола го совлада Металург со 30-26. За разлика од нивната последна...