Категорија : Uncategorized

Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Наплаќањето патарина – најпрофитабилен државен бизнис

Сашо Чавдаров
Наплаќањето патарина за државата е 13 пати попрофитабилно од коцкањето. Јавното претпријатие за државни патишта е златната кокошка меѓу државните претпријатија и акционерски друштва во...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Ер трактори и хеликоптери од Турција пристигнаа на помош на македонските пожарникари

Дејан Дејан
Турција прва испрати помош за справување со огнените стихии на планините Серта и Огражден. На тешко пристапните планински терени од воздух освен армиски, полициски хеликоптери,...
Uncategorized Вести Македонија

Седуммесечното бебе кое беше најдено оставено на улица во центарот на Велес било на моменти до смртта

Дејан Дејан
Седуммесечното бебе кое беше најдено оставено на улица во центарот на Велес било на моменти до смртта но среќата да биде пронајдено од случаен минувач...
Uncategorized Вести Македонија

Нова стратегија за финансиски истраги и конфискација на имот до септември

Дејан Дејан
Нова стратегија за финансиски истраги и конфискација на имот треба да биде изготвена до септември, најави вицепремиерот за добро владеење и транспарентност, Арбен Фетаи. Ова...
Uncategorized Вести Македонија

Жителите на Капиштец бараат хулиганството да прекине, вината ја гледаат и кај домашните и во образованието

Дејан Дејан
Детската игра повторно се врати на игралиштето во Капиштец. Рано изутрина можеше да се види како малите деца уживаат таму. „Ова е едно од игралиштата...
Uncategorized Вести Македонија Топ вести

Eзерото е сè поплитко, наместо со чамци, по риба со трактори – нивото на Преспанско е 5,75 метри под нормала

Дејан Дејан
Драматична е сликата на брегот од Преспанското Езеро, каде нивото деновиве е 5,75 метри под нормалниот водостој. Водата на места е повлечена стотици метри во...
Uncategorized Вести Македонија Најважни

ДЗР: Алармантен одлив на мозоци, државата годишно губи над милијарда евра

Дејан Дејан
Секојдневно некој си ги пакува куферите и заминува од државата, а бројките на последниот извештај на Државниот завод за ревизија, покажуваат алармантен губиток на таленти,...
Uncategorized

„Вин-Вин“ (20.06.2024) Коалициски апетити или реформски резови, европска деблокада или тивка изолација

Дејан Дејан
Владин кабинет со 24 министри со големи амбиции и значајно парламентарно мнозинство. Коалициски апетити или реформски резови, европска деблокада или тивка изолација? За предизвиците вечерва...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе