Топ тема на Ваша страна: Интервју со проф. Гордана Сиљановска Давкова – Ќе се менува ли Уставот? (21.05.2018)

Вечерва во Топ Тема на Ваша Страна интервју со професорката Гордана Сиљановска Давкова. Ги коментираме пресудите: Ослободителна за премиерот Заев во „Поткуп“. Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски...

Топ тема на Ваша страна: Ќе се реализира ли „Република Илинденска Македонија“? (21.05.2018)

Дали Владата игра само на една карта, на се или ништо? Можно ли е решение од кое Грција и Македонија ќе излезат како победници? Дали ЕУ навистина е заинтересирана за...

Топ Тема на Ваша Страна: Очекувањата од самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија (16.05.2018)

Кои се очекувањата од самитот во Софија? Дали ќе има договор и решение на спорот со Грција? Ќе добие ли Македонија покана на самитот на НАТО? Дебатираат Антонио Милошоски и...

Топ Тема На Ваша Страна: Злоупотреби на Акмис системот и реформи во судството (14.05.2018)

Судските архиви ја чуваат тајната за злоупотребите на Акмис системот за распределба на судските предмети. Во судски контролник прецизно забележани 250 рачно делени предмети во три години. Дали истрагата ќе...

Топ тема на Ваша страна: Колку чинат државните Управни и Надзорни одбори? (11.05.2018)

Стотици невидливи функционери во управни и надзорни одбори за хонорари инкасираат до три милиони евра годишно. Институции и со по еден вработен имаат петчлени управни одбори. Механизми за управување и...

Топ Тема На Ваша Страна: Урбанизам или урбанистички хаос (09.05.2018)

Едно ветуваа пред избори друго реализираа откако ги избраа. Аеродром, Карпош, Бутел се само дел од Општините каде градоначалниците не ги исполнија ветувањата за градбите и урбанизмот. Зошто само Центар...

Топ Тема на Ваша страна: Интервју со Рената Дескоска, министер за образование (30.04.2018)

Насочено, средно, гимназиско, стручно – се сменија многу образовни рецепти кои зад себе оставија оскатени генерации, голем одлив на мозоци и продуцираа кадри кои не можат да се снајдарт на...

Топ Тема на Ваша Страна: Една година по „Крвавиот четврток“ (27.04.2018)

27 Април , една година потоа - како Македонија избегна граѓанска војна на крвавиот четврток – сведоштво на премиерот Зоран Заев. Зошто мозаикот од црното сценарио уште не е составен...

Топ Тема на Ваша Страна: Здравство (25.04.2018)

Наместо во Бардовци Клиничкиот центар да се гради во општина Петровец! Ова го бара пратеникот Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ. Што за тоа мисли неговата колешка, Јагода Шахпаска од СДСМ....

Топ Тема На Ваша Страна: Задолжителна вакцинација – да или не (23.04.2018)

Вакцинација да или не? Повеќе доверба во лажни вести на Фејсбук, отколку на науката ?! Зошто расте недовербата во здравствениот систем и сомнежите во системот за имунизација? Кои се последиците...