Топ Тема на Ваша Страна: Интервју со претседателот на Собранието, Талат Џафери (28.02.2018)

Не е исклучено Собранието да го донесе Законот за јазиците и без дебата за амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта и опозицијата ќе работат на измени на Делковникот да се надминат во...

Топ Тема на Ваша Страна (26.02.2018)

Судскиот совет и пред истрагата на правда, бил предупреден за нерегуларностите со АКМИС-от. Еклузивно, што им пишал Рибарев на Врховен, Судски совет и на правда уште на 02 октомври лани?...

Топ Тема на Ваша Страна: Јавни набавки (23.02.2018)

Една милијарда евра народни пари и годинава ќе се потрошат за набавки. Може ли да се спречи договарањето во четири очи и местењето тендери? Дали новиот закон за јавни набавки...

Премиерот Заев има 56 советници и соработници

Топ Тема на Ваша страна ја доби листата на советници и соработници на премиерот Зоран Заев, чиј вкупен број е 56. Во кабинетот на Заев има трите категории ангажирани советници...

Топ Тема На Ваша Страна: Состојбата на Клиниката за гинекологија (21.02.2018)

Минатата година, на скопската Клиника за Гинекологија починале 163 новороденчиња, 60 отсто од нив биле предвреме родени. Еден инкубатор делат по две новороденчиња. Клиниката е со двојно поголем број на...

Топ Тема На Ваша страна: Има ли спас за пензискиот фонд (19.02.2018)

Пензискиот фонд бунар без дно. Како да се избегне колапс? Зголемување на староснта граница за пензионирање или на стапката на придонеси. https://youtu.be/_cRuIEA6ln8

Топ Тема На Ваша Страна: Злоупотреба на децата згрижени во државните домови за деца (16.02.2018)

Јавноста згрозена - абортирало 13-годишно девојче, силувано повеќе пати, згрижено во државна институција. Жена претепана до смрт од сопругот во Кочани, ќерката тешко повредена. Се грижи ли државата за жените...

Топ Тема На Ваша Страна: Интервју со министерот за култура, Роберт Алаѓозовски (14.02.2018)

Годишната програма на Министерството за култура предизвика бура од рекации: Нелојална конкуренција , стимулирање на непознати фирми - реагира Македонската асоцијација на издавачи. Конфликт на интереси на членовите на комисиите...

Топ Тема на Ваша Страна (05.02.2018)

Грчкиот национализам се излеа на pлоштадот Синтагма. Дали зад протестoт се крие грчката опозиција или црковниот клер? Колку тоа ги поткопува шансите за можно решение на спорот за името? Дебатираат...

Топ Тема на Ваша Страна: Интервју со Бујар Османи (02.02.2018)

Оптимисти, реалисти , песимисти – какви се шансите за решение на спорот за името одмрзнување на препораката и добивање да тум за преговори со ЕУ? Ќе се најде ли Македонија...