Топ тема НВС: Премиерот Заев во отворена дебата за една година Влада (11.06.2018)

Премиерот Зоран Заев гостин во Топ Тема на Ваша Страна на town hall дебата во клучен момент од прцесот на решавање на спорот со името. Една година влада – година...

Топ тема на Ваша страна: Зошто текстилците се закануваат со отпуштање на над 5000 работници поради минималната плата?

Скржави газди или лоши услови за стопанисување? Зошто текстилците се закануваат со отпуштање на над 5000 работници поради минималната плата ? Не сакаат да скратат од профитот или не можат...

Топ Тема На ваша Страна: Кое е решението за признавање на МПЦ-ОА?

Грција на протести против употребата на името Македонија- грчкиот патријарх смирува: проблемите како што е прашањето за името со соседната држава, не се решаваат со протести. МПЦ-ОА со компромис, не...

Топ Тема на Ваша Страна: Очекувањата од самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија (16.05.2018)

Кои се очекувањата од самитот во Софија? Дали ќе има договор и решение на спорот со Грција? Ќе добие ли Македонија покана на самитот на НАТО? Дебатираат Антонио Милошоски и...

Топ тема на Ваша страна: Ќе дојдат ли на работа „Рамковните“ вработени? 04.06.2018

И покрај силните најави на над 1000 рамковни вработени никој се уште не може да им најде работа. Има ли решение? Гледајте дебата со Драган Гоцевски и Газменд Ајдини. https://youtu.be/i6rPbLH7s9w...

Топ Тема На Ваша Страна: Злоупотреби на Акмис системот и реформи во судството (14.05.2018)

Судските архиви ја чуваат тајната за злоупотребите на Акмис системот за распределба на судските предмети. Во судски контролник прецизно забележани 250 рачно делени предмети во три години. Дали истрагата ќе...

Топ тема на Ваша страна: Колку и на каков начин во политиката влегуваат црни пари? 01.06.2018

Милионски имоти, приходи, донации, пари од буџетот завршуваат во партиските каси. Како да се зауздаат апетитите на партиите? Колку е силен политичкиот консензус финансирањето да остане сива зона наспроти политичка...

Топ тема на Ваша страна: Колку чинат државните Управни и Надзорни одбори? (11.05.2018)

Стотици невидливи функционери во управни и надзорни одбори за хонорари инкасираат до три милиони евра годишно. Институции и со по еден вработен имаат петчлени управни одбори. Механизми за управување и...

Топ Тема на Ваша страна – Анкета: Рејтинзи на политичките партии и нивните лидери (30.05.2018)

За една година од мандатот премиерот Зоран Заев за сработеното не стигна ниту до оценка тројка. Според најновата анкета на Телма и МЦМС – граѓаните оценувајќи го со оцена од...

Топ Тема На Ваша Страна: Урбанизам или урбанистички хаос (09.05.2018)

Едно ветуваа пред избори друго реализираа откако ги избраа. Аеродром, Карпош, Бутел се само дел од Општините каде градоначалниците не ги исполнија ветувањата за градбите и урбанизмот. Зошто само Центар...