Топ тема НВС – Како ќе се ратификува Преспанскиот договор – Дебата со Груби и Локвенец

Владата го достави Предлог законот за ратификување на Договорот за решавање на спорот за името, каква е процедурата и кои се роковите? Целата емисија може да ја погледнете на следниот...

Топ тема НВС – Какви се коментарите за постигнатиот договор за името? 14.06.2018

Дебата со Ѓорѓи Филипов, Љупчо Арсовски и Љубомир Гајдов. Што се договорија премиерите Заев и Ципрас, дали договорот може да се спроведе според наведените точки и во наведените рокови, кој...

Топ тема НВС – Како ќе се спроведе договорот со Грција за името? 13.06.2018

Заев и Ципрас соопштија дека постигнале договор за решавање на спорот за името. Согласност има за Република Северна Македонија ерга омнес, уставни измени и задржување на македонски јазик, но што...

Топ тема НВС: Премиерот Заев во отворена дебата за една година Влада (11.06.2018)

Премиерот Зоран Заев гостин во Топ Тема на Ваша Страна на town hall дебата во клучен момент од прцесот на решавање на спорот со името. Една година влада – година...

Топ тема на Ваша страна: Зошто текстилците се закануваат со отпуштање на над 5000 работници поради минималната плата?

Скржави газди или лоши услови за стопанисување? Зошто текстилците се закануваат со отпуштање на над 5000 работници поради минималната плата ? Не сакаат да скратат од профитот или не можат...

Топ Тема На ваша Страна: Кое е решението за признавање на МПЦ-ОА?

Грција на протести против употребата на името Македонија- грчкиот патријарх смирува: проблемите како што е прашањето за името со соседната држава, не се решаваат со протести. МПЦ-ОА со компромис, не...

Топ тема на Ваша страна: Ќе дојдат ли на работа „Рамковните“ вработени? 04.06.2018

И покрај силните најави на над 1000 рамковни вработени никој се уште не може да им најде работа. Има ли решение? Гледајте дебата со Драган Гоцевски и Газменд Ајдини. https://youtu.be/i6rPbLH7s9w...

Топ тема на Ваша страна: Колку и на каков начин во политиката влегуваат црни пари? 01.06.2018

Милионски имоти, приходи, донации, пари од буџетот завршуваат во партиските каси. Како да се зауздаат апетитите на партиите? Колку е силен политичкиот консензус финансирањето да остане сива зона наспроти политичка...

Топ Тема на Ваша страна – Анкета: Рејтинзи на политичките партии и нивните лидери (30.05.2018)

За една година од мандатот премиерот Зоран Заев за сработеното не стигна ниту до оценка тројка. Според најновата анкета на Телма и МЦМС – граѓаните оценувајќи го со оцена од...

Топ Тема на Ваша страна – Анкета: Како граѓаните ја оценуваат работата на Владата (28.05.2018)

Граѓаните ја оценуваат Владата по една година мандат. Во која насока Владата на Зоран Заев ја води државата, позитивна или негативна? Кои министерства се најдобри, а кои се најлоши? Кои...