Продолжува триумфалната серија на Шифрин

Американката Микаела Шифрин победни на денешниот паралел слалом што се одржи во Сент Мориц и ја продолжи триумфалната низа во досегашниот тек од сезоната во Светскиот куп. Шифрин во финалето...

Триумф на Климов за историја во Светскиот куп

Евгениј Климов е победник на натпреварувањето во ски скокови што се одржа во Висла и влезе во историјата на Светскиот куп како прв руски скокач кој се искачил на највисокото...

Хиршер ја продолжува доминацијата во слалом

Австриецот Марсел Хиршер триумфираше на првиот слалом од новата сезона во Светскиот скијачки куп. Хиршер во двете возење имаше вкупно време од 1 минута 51 секунда и четири стотинки и...

ЗАВРШИЈА ЗОИ ВО ПЈОНГЧАНГ,НОРВЕШКА Е НАЈУСПЕШНА СО 39 МЕДАЛИ

Спортистите на Норвешка освоија најголем број на медали на 23. ЗОИ.Денеска во Пјонгчанг беа поделени последните признанија како вовед во свечената церемонија на затварањето на Игрите.Норвежаните освоија рекордни 39 медали...

ЗОИ 14.ДЕН,ПРВ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА РУСИЈА,МАШКИОТ БИАТЛОН 4×7,5 ЗА ШВЕДСКА

14 ден од ЗОИ во Пјонгчанг донесе борба за медали во 5 спортови. Во машкиот битлон ,штафетата 4 пати 7 ,5 километри заврши победнички за Шведска ,во состав Пепе Фемлинг,Јеспер...

Крамер со олимписки рекорд во брзо лизгање го одбележа денот во Пјонгчанг

На вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беа поделени шест комплети на медали од кои по четири освоија Канада и Норвешка. Сноубординг, „слоупстајл“, мажи: 1. Редмонд Џерард (САД)...

ГЕРМАНИЈА Е ВОДЕЧКА ПОСЛЕ 1.ДЕН ОД ЗОИ ВО ПЈОНГЧАНГ

Заврши првиот ден од зои во Пјонгчанг со натпревар во ски скокови на помалата, 109 метарска олимписка скокалница.Победи Андреас Велингер кој со 104,5 и 113,5 метри во двете серии и...

Отворени 23-тите Зимски олимписки игри во Пјеонгчанг

Денеска напладне официјално беа отворени 23-тите Зимски Олимписки Игри во Пјеонгчанг, Јужна Кореја. Во следните 17 дена 2.952 спортисти од 92 држави ќе се борат за освојување на медалите во...

Вон го забележа 80. триумф во СК, му се приближува на Стенмарк

Линдзи Вон ја забележа 80. победа во кариерата во Светскиот куп на спустот што се возеше во германскиот скијачки центар Гармиш Партенкирхен. За третиот триумф сезонава или вкупно 41 во...

Крафт победник во светскиот куп

Австриецот Штефан Крафт е победник на Светскиот куп во ски скокови.Крафт триумфираше на Планица, последниот натпрeвар од сезоната.Австриецот за осмиот триумф  прелета 250 метар и собра 244 бодови,осум повеќе од...