Холденер го одбрани златото во комбинација на СП

Венди Холденер го одбрани златниот медал во алпска комбинација на Светското првенство, што се одржува во Аре Шведска. Швајцарската скијачка беше петта по трката во спуст, успеа со одлично возење...

Парис го освои златото во супер џи на СП во Аре

Доминик Парис е новиот светски првак во супер велеслалом, откако денеска го освои златниот медал на скијачкиот мундијал, што се одржува во Аре, Шведска. Парис стигна до победа во супер...

ШИФРИН СТИГНА ДО ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ ВО СУПЕР-ЏИ

Микаела Шифрин го освоите четвртиот златен медал од настапите на СП во алско скијање и  првиот во супервелеслалом.23 годишната американка денеска триумфираше во Аре  на отварањето на 45. СП.Во исклучително...

Почина Летечкиот Финец, Мати Никенен

Утрово на 56 годишна возраст почина еден од најдобрите ски скокачи на сите времиња, Мати Никенен. На големите натпреварувања има освоено 19 трофеи, во текот на кариерата три пати беше...

Македонија со четири скијачи на СП во Аре

Со супервелеслаломот во женска конкуренција што ќе се одржи утре стартува Светското првенство во алпско скијање чиј домаќин е шведскиот зимски центар Аре. Македонија на ова првенство ќе ја претставуваат...

ШИФРИН СУПЕРИОРНА НА СЛАЛОМОТ ВО МАРИБОР

АМЕРИКАНКАТА МИКАЕЛА ШИФРИН ПОБЕДИ НА СЛАЛОМОТ ВО МАРИБОР ШТО СЕ БОДУВА ЗА СВЕТСКИОТ КУП ВО АЛСПКО СКИЈАЊЕ  И СЕ ДОБЛИЖИ  НА ДВА ТРИУМФА ДО РЕКОРДОТ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ  ИНГЕМАР  СТЕНМАРК  ...

Вение најбрза на спустот во Гармиш

Австријката Стефани Вение е победничка на спустот што се возеше на патеката во Гармиш Партен Кирхен и за прв пат триумфираше на една трка од Светскиот куп. Таа на целта...

Ферстл триумфираше на супервелеслаломот во Кицбил

Јозеф Ферстл триумфираше на супервелеслаломската трка и по втор пат во кариерата се искачи на највисокото место на подиумот. Триесет годишниот Германец прв се појави на патеката во Кицбил и...

ШМИДХОФЕР НАЈБРЗА НА СУПЕРВЕЛЕСЛАЛОМОТ ВО ГАРМИШ

Никол Шмидхофер  беше најбрза на женската брзинска трка во Гармиш  Партенкирехн.Австријката го освои 5.  Супер-џи од сезоната со предност од 23 стотинки пред италијанката Софија Гоџа и беше за 45...

Клемен Ноел победи на слаломот во Кицбил

Клемен Ноел влезе во победички ритам во 2019 година на слаломските трки.После триумфот во Венген,денеска 21 годишниот французин го победи австриецот Марсел Хиршер на домашен терен,на класикот во Кицбил.Ноел беше...