Ферстл триумфираше на супервелеслаломот во Кицбил

Јозеф Ферстл триумфираше на супервелеслаломската трка и по втор пат во кариерата се искачи на највисокото место на подиумот. Триесет годишниот Германец прв се појави на патеката во Кицбил и...

ШМИДХОФЕР НАЈБРЗА НА СУПЕРВЕЛЕСЛАЛОМОТ ВО ГАРМИШ

Никол Шмидхофер  беше најбрза на женската брзинска трка во Гармиш  Партенкирехн.Австријката го освои 5.  Супер-џи од сезоната со предност од 23 стотинки пред италијанката Софија Гоџа и беше за 45...

Клемен Ноел победи на слаломот во Кицбил

Клемен Ноел влезе во победички ритам во 2019 година на слаломските трки.После триумфот во Венген,денеска 21 годишниот французин го победи австриецот Марсел Хиршер на домашен терен,на класикот во Кицбил.Ноел беше...

Парис најбрз на спустот во Кицбил

Доминик Парис е победник на шестиот спуст сезонава што се возеше во Кицбил. За Италијанецот ова е трет тиумф на една од најатрактивните патеки во Светскиот куп. Парис на целта...

Продолжува доминацијата на Шифрин

Американката Микаела Шифрин по четврти пат во кариерата триумфира на трка од Светскиот куп што се одржува на Сљеме крај Загреб. Шифрин до седмата последователна слаломска победа стигна со вкупно...

Хет-трик на Кобајаши на турнејата „Четири скокалници“

Рјоју Kобајаши дојде до хет-трик на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ откако денеска триумфираше и на третото натпреварување во Инсбрук. Откако славеше во Oберсдорф и Гармиш-Партенкирхен, јапонскиот ски-скокач денеска беше најдобар...

ВЛХОВА ЈА ПРЕКИНА ДОМИНАЦИЈАТА НА ШИФРИН,ПАРИС СЛАВЕШЕ ВО БОРМИО

Петра Влхова   ја прекина доминација на Микаела Ширфин во трките од СЛ во алспко скијање.Скијачката од Словачка беше  најдобра на денешниот велеслалом во австриски Земеринг.Влхова  го освои првиот триумф во...

ХИРШЕР ВО ДРУШТВО НА СТЕНМАРК И ВОН

Марсел Хиршер ја  зголеми предноста  во  Светскиот куп на алпското скијање.Австриецот денеска пред домашна публика  ја надмина конкуренцијата на слаломска трка во Залбах и со 63-от триумф , се проби...

Кобајаши славеше на скокалницата во Енгелберг

Јапонецот, Рјоју Кобајаши триумфираше на второто натпреварување што се одржа на скокалницата во Енгелберг и по четврти пат се искачи на највисокото место на подиумот во досегашниот тек од сезоната....

Доминација на Хиршер во Алта Бадија

Австриецот Марсел Хиршер триумфираше на велеслаломот во Алта Бадија и по шести пат беше најдобар на легендарната патека Гран Риса во италијанскиот зимски скијачки центар. Хиршер во двете трки имаше...