Победи на Шифрин и Клемен за крај на сезоната

Денеска во Андора заврши Светскиот куп во скијање, а на последните трките тримуф на Микаела Шифрин во женска и Ноел Клемен во машка конкуренција. На последниот велеслалом сезонава триумф на...

Парис со триумф во Солдеу и малиот кристален глобус во супервелеслалом

Доминик Парис триумфираше на супервелеслаломската трка во Солдеу и  го обезбеди малиот кристален глобус во оваа дисциплина. Кај скијачките, славеше Викторија Ребензбург, додека титулата во супервелеслалом за прв пат во...

Малиот кристален глобус во велеслалом за Хиршер

Норвешка доминација на велеслаломската трка во Крањска Гора. Хенрик Кристоферсен славеше со 24 стотинки предност во однос на сонародникот Расмус Виндингстад додека третата позиција му припадна на Швајцарецот Марко Одермат,...

Малиот кристален глобус во слалом за Шифрин

Микаела Шифрин го забележа 15-от триумф сезонава и пред стартот на завршницата на Светскиот куп во Андора го освои малиот кристален глобус во слалом. Шифрин до осмата слаломска победа сезонава...

ПАРИС ДОМИНИРА ВО КВИТФЈЕЛ

Доминик Парис втор ден по ред победува во трка за СП во алпско скијање.После вчерашниот триумф  во спуст,29 годишниот италијанец денеска беше најбрз и на супервелеслаломот во норвешки Квитфјел.Парис беше...

ФИС ГИ КОРЕГИРАШЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ЖЕНСКИОТ СПУСТ ВО КРАН МОНТАНА

Три дена по спустот во Кран-Монтана,Светската скијачка федерација  направи промена на резултатите. Победничката Софија Гоџа го задржува првото место. Според корекциите, втората позиција и припаѓа на Никол Шмидхофер, а третата ...

Пинтуро славеше во Банско и го освои Кристалниот глобус во комбинација

Алексис Пинтуро само 11 дена откако го освои златото во алпска комбинација на Светското првенство во Аре, денеска славеше во истата дисциплина и во Светскиот Куп, што се одржа во...

Дехари и Петков го комплетираа квалификацискиот слалом

Само двајца од четирите претставници успеаа да ги комплетираат двете трките од денешните квалификации во слалом на Светското првенство во скијање. Дардан Дехари го освои 43-тото место, Виктор Петков беше...

Изненадувачки подиум во комбинација: Злато за Алексис Пинтуро

Алексис Пинтуро го освои своето прво злато на големите натпреварувања, откако денеска славеше во алпска комбинација на Светското првенство во скијање, што се одржува во Аре, Шведска. Францускиот скијач до...

СП: ШТУХЕЦ НАЈБРЗА НА ЖЕНСКИОТ СПУСТ ,ВОН СО ’’БРОНЗА” ЈА ЗАВРШИ КАРИЕРАТА

Илка Штухец се врати во вистински момент во победничка форма.Откако ја пропушти 2018 поради повреда,вицешампионката во Светскиот куп за 2017,денеска триумфираше на спустот во Оре вреден златен медал со што...