БРИТАНЦИТЕ ДОМИНИРААТ НА ТУР Д’ ФРАНС,ПОБЕДА НА ГЕРЕЈНТ ТОМАС

Британецот Герејнт Томас е победник на 105 издание од најпрестижната велосипедска трка на светот Тур Д’ Франс. Велосипедистот на Скај ,денешната 21 последна етапа со финиш на Елизејските полиња во...

СП ВО МОТОЦИКЛИЗАМ: МАРК МАРКЕЗ НАЈБРЗ НА ГЕРМАНСКОТО ГРАН ПРИ

Марк Маркез,актуелниот светски  шампион во МОТО  ГП класата денеска  победи на 9 трка од сезоната што се возеше на патеката Заксенринг во Германија.   Шпанскиот  ас на Хонда имаше перфектен...

Маркез им се врати на победите, доминација на Шпанците во Асен

Шпанецот Марк Маркез на „Хонда“ ја обезбеди четвртата победа сезонава или вкупно 39 во кариерата во најсилната Мото ГП класа од Светскиот шампионат во мотоциклизам откако беше најбрз на трката...

Лоренцо тргна од пол и заврши со втор триумф по ред во сезоната

Шпанецот Хорхе Лоренцо триумфираше на седмата трка во најсилната Мото ГП класа од светскиот шампионат во мотоциклизам што се возеше во Барселона за Големата награда на Каталонија. На патеката „Каталуња“...

Лоренцо најбрз во Муџело, Маркез без бодови

Шпанецот Хорхе Лоренцо беше доминантен за првиот триумф сезонава на шестата трка во најсилната Мото ГП класа од светскиот шампионат во мотоциклизам што се возеше за Големата награда на Италија....

ЕМИЛ ПАВЛОВ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО КАРАТЕ

Денеска во Нови Сад завршува ЕП во карате за сениори на кое македонскиот натпреварувач Емил Павлов освои златен медал во кумите.Павлов во категоријата до 60.кг  успеа во вчерашното финале да...

Медалите се приоритет на македонските каратисти на ЕП во Нови Сад

Каратето изминатите години е најуспешен македонски спорт во меѓународни рамки, а нашите репрезентативци сакаат да ја продолжат успешната традиција на освојување на медали од Европските првенства и на собирот во...

Бивот ја предводеше кениската доминација на „Виз ер Скопски маратон 2018“, Кираџиев најдобар Македонец

Тројна победа за кениските натпреварувачи на 14 то издание од Виз ер скопскиот маратон. Еванс Кипкемои Бивот од Кенија е победник на годинашниов Виз Ер Скопски маратон со време од 2:14:08...

ТЦР ЕВРОПА: ДАВИДОВСКИ 15-ТИ,СТЕФАНОВСКИ 16-ТИ ВО ЗАНДВОРТ

Македонските автомобилисти ја завршија   втората трка во Зандворт  или вкупно 4-та од сезона во ТЦР Европа но не освоија бодови.Дебитантот во Европа,Виктор Давидовски  финишираше на  15 место,Игор Стефановски заврши на...

ТЦР СЕРИЈА:СТЕФАНОВСКИ 7,ДАВИДОВСКИ 16 НА ПОЛ РИКАР

Македонските автомобилисти денеска има премиера  во Европската ТЦР серија.На првата трка во Ле Кастеле,Игор Стефановски кој од ЕТЦЦ купот се пресели во ТЦР ,заврши на 7.место со автомобилот Хјундаи И...