Довицизо на пол за трката во Мотеги, Маркез дури шестти

Италијанецот Андреа Довициозо беше најбрз на квалификацииte во најсилната Мото ГП класа за утрешната трка во Мотеги за Големата награда на Јапонија од светскиот шампионат во мотоциклизам. Возачот на „Дукати“...

Усик и натаму на тронот и најави борба со Џошуа

По триумфот со нокаут во осмата рунда во мечот против Тони Белју, Украинецот Александар Усик и натаму останува на тронот во лесно-тешка категорија. Триесет и едно годишниот Усик доминираше во...

ВЕЧЕРВА ОД 21.30 ВО ЖИВО БОКС НА ТЕЛМА, УСИК ГИ БРАНИ ТИТУЛИТЕ ОД БЕЛЈУ

По втор пат во боксерската историја ќе се  одвива меч за апсолутен  шампион во полутешка категорија.Украинскиот перфекционист Александар Усик ги брани титулите во  ВБА,ВБЦ,ИБФ и ВБО верзиите од предизвикувачот Тони...

Каратистите без медал на Светското првенство

Македонската машка карате репрезентација остана без шанса да се бори медал откако во репасажот беше поразена од селекцијата на Јапонија. Нашата селекција во состав Жарко Арсовски, Мартин Несторовски, Берат Јакупи,...

Нурмагомедов го победи Мекгрегор па направи хаос (ВИДЕО)

Хабиб Нурмагомедов останува со перфектен рекорд во УФЦ од 27 победи, откако на 229-тото издание утринава го совлада Конор Мекгрегор на боречкиот спектакл во Лас Вегас. Ирецот се предаде во...

Мото ГП: Маркез во последниот свиок се одбрани од Довициозо

Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез триумфираше на трката за Големата награда на Тајланд, што се возеше за прв пат во историјата во Мото ГП шампионатот. Актуелниот шампион до триумфот...

МОТО ГП: ТРИУМФ НА МАРКЕЗ ВО МАЛЕЗИЈА

Шпанскиот ас Марк Маркез ја прокнижи  9-та победа сезонава во СП во мотоциклизам.Старо-новиот шампион во МОТО ГП класата ја искористи грешката на водечкиот Валетнино Роси .Италијанецот  пропушти голема шанса да...

Вињалес го прекина најдолгиот пост на „Јамаха“

Возачот на „Јамаха“ Маверик Вињалес тримфираше за Големата награда на Австралија, 17 трка во најсилната Мото ГП класа од светскиот шампионат во мотоциклизам. Шпанецот на патеката „Филип Ајленд“ го прекина...

Македонија со шест спортисти на Младинските Олимписки Игри во Буенос Аирес

На третите Младински Олимписки Игри, што годинава се одржуваат во Буенос Аирес, Македонија ќе ја претставуваат шест спортисти во шест различни спортови. Доминираат претставниците од боречките спортови односно четворица. Во...

КАРАТИСТИТЕ НА МАКПЕТРОЛ ПОДГОТВЕНИ ЗА СИЛНИОТ ТУРНИР ВО РИЈЕКА

Каратистите на К.К. Макпетрол – Скопје, заминуваат да земат учество на еден од најмасовните и највисоко рангирани карате турнири ,,Кроација опен,, кој ке се одржи во Ријека од 28-30 септември...