Индонезија се кандидираше за ЛОИ 2032

Индонезија и официјално поднесе кандидатура за организација на Летните олимписки игри што ќе се одржат во 2032 година. Претседателот на државата Џоко Видодо уште во август минатата година на средбата...

Џошуа со деби борба во САД

Официјално ,следниот бокс меч  на ѕвездата  во тешка категорија, Ентони Џошуа ќе се одржи во САД. За прв пат во својата кариера, Британецот ќе се бори  надвор од островот, а...

Вајдлер и Фјури ќе боксуваат во мај

На само 24 часа пред истекот на рокот за договор за одржување на реванш дуелот меѓу Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури двете страни решија второто соочување да биде на 18...

ПЕТАР СПАСЕНОВСКИ И ДОАН ОСМАНИ СЕ НОВИТЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ

ПЕТАР СПАСЕНОВСКИ И  ДОАН ОСМАНИ  СЕ НОВИТЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ ВО БОРБИ ДО 21 ГОДИНА. МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ОСВОИ  ВКУПНО 4 МЕДАЛИ НА  ШАМПИОНАТОТ ЗА   ЈУНИОРИ, КАДЕТИ И ПОМЛАДИ СЕНИОРИ  КОЈ ДЕНЕСКА...

Бојан Костов освои сребро на младинското ЕП во карате

Каратистот Бојан Костов е европски вицепрвак во кадетска конкуренција. Костов загуби во големото финале, па мораше да се „утеши“ со сребрениот медал, но и ова е огромeн успех за македонското...

Футсал селекцијата во втората рунда од квалификациите

По трите победи на турнирот во Скопје, македонската футсал селекција со максимален учинок се пласираше во главната фаза од квалификациите за пласман на Светското првенство. Нашите репрезентативци беа поуспешни во...

Рекорден шести трофеј за Њу Ингланд

По триумфот од 13:3 во дуелот против Лос Анџелес Ремс, Њу Ингланд Патриотс по шести пат во историјата го освоија трофејот Винс Ломбарди и го израмнија рекордот на Питсбург Стилерс....

Футсал репрезентацијата во квалификациите за СП

Македонската футсал репрезентација го совлада Сан Марино со 7:0 и на коло пред крајот обезди настап во квалификациите за Светското првенство. Нашите репрезентативци уште во првото полувреме поведоа со 5:0...

Се договара терминот за дуелот Вајлдер-Фјури

Реванш мечот меѓу Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури ќе се одржи на 27 април и 18 мај. Според најавите во медиумите двајцата боксери повторно ќе се соочат на територијата на...

Гроувс објави крај на кариерата

Поранешниот светски шампион во супер средна категорија Џорџ Гроувс објави крај професионалната кариера. Триесет годишниот Британец рече дека со освојувањето на титулата ја исполнил главната цела и дека сега сака...