ПЕТАР СПАСЕНОВСКИ И ДОАН ОСМАНИ СЕ НОВИТЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ

ПЕТАР СПАСЕНОВСКИ И  ДОАН ОСМАНИ  СЕ НОВИТЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ ВО БОРБИ ДО 21 ГОДИНА. МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ОСВОИ  ВКУПНО 4 МЕДАЛИ НА  ШАМПИОНАТОТ ЗА   ЈУНИОРИ, КАДЕТИ И ПОМЛАДИ СЕНИОРИ  КОЈ ДЕНЕСКА...

Бојан Костов освои сребро на младинското ЕП во карате

Каратистот Бојан Костов е европски вицепрвак во кадетска конкуренција. Костов загуби во големото финале, па мораше да се „утеши“ со сребрениот медал, но и ова е огромeн успех за македонското...

Футсал селекцијата во втората рунда од квалификациите

По трите победи на турнирот во Скопје, македонската футсал селекција со максимален учинок се пласираше во главната фаза од квалификациите за пласман на Светското првенство. Нашите репрезентативци беа поуспешни во...

Рекорден шести трофеј за Њу Ингланд

По триумфот од 13:3 во дуелот против Лос Анџелес Ремс, Њу Ингланд Патриотс по шести пат во историјата го освоија трофејот Винс Ломбарди и го израмнија рекордот на Питсбург Стилерс....

Футсал репрезентацијата во квалификациите за СП

Македонската футсал репрезентација го совлада Сан Марино со 7:0 и на коло пред крајот обезди настап во квалификациите за Светското првенство. Нашите репрезентативци уште во првото полувреме поведоа со 5:0...

Се договара терминот за дуелот Вајлдер-Фјури

Реванш мечот меѓу Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури ќе се одржи на 27 април и 18 мај. Според најавите во медиумите двајцата боксери повторно ќе се соочат на територијата на...

Гроувс објави крај на кариерата

Поранешниот светски шампион во супер средна категорија Џорџ Гроувс објави крај професионалната кариера. Триесет годишниот Британец рече дека со освојувањето на титулата ја исполнил главната цела и дека сега сака...

Русија пред нова суспензија од ВАДА

Светската анти-допинг агенција соопшти дека Русија може да се соочи со исклучување од Олимписките игри во Токио доколку се потврди дека во изминатиов период се менувале податоците во московската лабораторија....

МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО СЛОВЕНИЈА,РУСИЈА,ФИНСКА,ТУРЦИЈА И БЕЛОРУСИЈА

Во дебито на Европските првенства,нашиот машки одбојкарски тим ќе игра во конкуренција на Словенија,Русија,Финска,Турција и на Белорусија како дел од групата Ц  и ќе бара пласман на едно од првите...

ПАВЛОВ И РИСТОВСКА СПОРТИСТИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2018

Европскиот првак  во карате,Емил Павлов е избран за спортист на Македонија за годината што е на заминување.Шампионот во категоријата до 60 килограми на првенството во Нови Сад во олимписки спорт...