ОТКАЖАНА И ГРАНД ПРИ НАГРАДАТА НА ШПАНИЈА

ФИМ  и Дорна Спорт соопштија дека поради пандемијата со корана вирусот и состојбата на Иберискиот полуостров со жалење ја   одложуваат и трката за Гран При на Шпанија што требаше да...

Одложени Олимписките игри во Токио

Олимписките игри во Токио дефинитивно ќе бидат одложени за најмногу една година и тие ќе се одржат следното лето. Поради епидемијата со Ковид 19, Интернационалниот олимписки комитет денеска и официјално...

Две бронзени медали за каратистите на Макпетрол

Викендов во Самобор, Загреб се одржа 29. по ред карате турнир кроација гранд при, со пријавени рекордни 1930 спортисти, од 268 клубови и 22 национални репрезентации.. Каратистите на Макпетрол од...

Дванаесет медали за каратистите на Макпетрол на државното првенство

Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е критериумско за избор на сениорската...

Младинците на Макпетрол со осум трофеи на шампионатот на балкански земји

Вториот ден Каратистите на Макпетрол и Шампионатот на балканските земји за кадети, јуниори и У-21 во Скопје ги продолжија со успесите од Саботата и освоија вкупно 5 медали – 2...

Каратистите на Макпетрол со 16 медали на турнирите во Скопје

во организациска поставеност два исклучително силни натпревари. Првиот ден во салата Борис Трајковски се одржа традиционалниот турнир во сениорска конкуренција „Трофеј Македонија“, додека во Недела, во салата Јане Сандански се...

Георгиев и Богосављевиќ победници на турнирот во заврзан шах

Традиционалниот отворен меѓународен турнир во забрзан шах (популарно рапид) Алкалоид 2019 и оваа година со нов рекорден број од 168 учесници од 6 држави, од кои 32 со меѓународни титули,...

Џошуа и Руиз со спортски подадена рака на мерењето

Шест месеци откако Ентони Џошуа беше шокиран од Енди Руиз, утре ќе има шанса за реванш. Тој ќе сака да си ги врати загубените светски титули, но за тоа се...

Вечер на шампиони во Лас Вегас, директен пренос на Телма од 3 часот

Вечерва на програмата Телма ќе можете да проследите нов боксерски спектакл што се одржува во МГМ Гранд гарден арената во Лас Вегас каде шампионот во тешка категорија Дионтеј Вајдер по...

Шаховскиот клуб Алкалоид стартуваше со победа

Шахистите на Алкалоид, успешно стартуваа на годинешниот Европскиот Клупски Куп во Улцињ. Тие во првото коло, со победите на Шанкланд, Криворучко, Ковалев и Недев извојуваа висока победа од 5:1 против...