Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕП

Најдобрите македонски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија уште едно признание од Европската ракометна федерација и потврда дека се меѓу најдобрите арбитри. Македонската судиска двојка е делегирана да ја...

Брестовац за Телма: Немам намера да се повлечам од „бродот“, оваа репрезентација има квалитет

Немам намера да се повлечам од „бродот“, истакна во интевју за Телма селекторот на македонската машка ракометна репрезентација Данило Брестовац, кој смета дека оваа репрезентација која настапи на ЕУРО 2020...

Познати полуфиналните натпревари на ЕП во Ракомет

По првите 4 натпревари од последното коло на ЕП во ракомет познати се полуфиналните натпревари. Словенија ќе игра против Шпанија а Норвешка против Хрватска во борба за пласман во финалето...

Словенија ги задржа шансите за полуфинале на EHF EURO2020

Репрезентацијата на Словенија ги задржа шансите за полуфинале откако забележа уште една победа, овој пат над незгодната Португалија со 29-24 во исто време уништувајќи ги надежите на Португалците за нивен настап...

Шпанија и се приклучи на Хрватска во полуфиналето

По Хрватска Шпанија е вториот сигурен учесник во полуфиналето на EHF EURO2020 продолжувајќи го досегашниот стопроцентен учинок. Шпанците и покрај изедначеното прво полувреме на крајот успеаја комотно да слават против...

Хрватска и со вториот состав посилна од Чешка

Со голот на Лука Степанчиќ на само три секунди пред крајот, вториот состав на хрватската репрезентација стигна до шестата последователна победа со што ја зацврстија својата позиција на чело на...

Шпанија на чекор до полуфинале

Шпанија со 30 - 26 го победи домаќинот, а ова за ракометарите е осма победа по ред на ЕП , и петта на тековниот шампионат, со кој безмалку ја букираа...

Словенија преку четвртата победа во низа до фаворити за медал

За прв пат во својата историја на настапи на европските првенства Словенија нанижа четири победи по ред откако го совлада Исланд денеска во Малме Арената со резултат 30:27. Со овој...

Норвешка лесно преку Унгарија до 4 бодови

По Словенија претходно денеска и Норвешка стигна до 4-те бода во втората група. Во вториот меч во Малме Арената Норвешка лесно ја совлада Унгарија славејќи со 36:29. Норвешка пристигна во...

Германија супериорно до првите бодови во главната рунда

Во првиот натпревар од втората фаза на Европското првенство Германија беше убедлива во дуелот со Белорусија совладувајќи ја со 31:23. Германците доминираа во текот на целиот натпревар. Беа во постојана...