Категорија : Свет

Вести Свет

Во Турција ќе се контролира што се објавува на Фејсбук и Твитер

Дејан Дејан
Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...
Вести Свет Топ вести

Трамп во клинч со докторите за употребата на хидроксихлорохин

Дејан Дејан
Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ја бранеше употребата на хидроксихлорохин во борбата против коронавирусот, со што се спротивстави на мислењето на официјалните лица од...
Ковид19 Свет

Италијанската влада ќе ја продолжи вонредната состојба до 31 октомври

Дејан Дејан
Италијанската Влада планира да ја продолжи вонредната состојба во државата, што ќе овозможи да владее со уредби без потреба од парламентарно одобрување, и покрај силното...
Ковид19 Свет

Во САД почна последната фаза од тестирањето на вакцината против Ковид-19

Дејан Дејан
30 илјади доброволци се дел од последната и клучна фаза во клиничките тестирања за вакцината против корона вирусот кои почнаа во САД. Фармацевтската компанија Модерна,...
Вести Свет Топ вести

Во САД почна последната фаза од тестирањето на вакцината против КОВИД 19

Дејан Дејан
САД го почна последното клиничко испитување на вакцината против КОВИД 19. Во последната и најважна фаза учествуваат 30.000 доброволци, кои до крајот на тестирањето нема...
Ковид19 Свет

Бразилски здравствени работници го обвинуваат Болсонаро за небрежност во справувањето со пандемијата

Дејан Дејан
Бразилски здравствени работници денеска побараа од Меѓународниот кривичен суд да покрене истрага за одговорот на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро на пандемијата на Ковид-19, за кој...
Ковид19 Свет

Советникот за национална безбедност на Трамп позитивен на корона

Дејан Дејан
Белата куќа потврди дека Роберт О’Брајан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, е со позитивни резултати од тест за новиот коронавирус. О’Брајан,...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе