КАРАТИСТИТЕ НА МАКПЕТРОЛ НАЈУСПЕШНИ НА МЛАДИНСКОТО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО

Младите каратисти на Макпетрол  го освоија првото место во генералниот пласман на  Државното првенство во карате за кадети, јуниори и постари јуниори (У21).Во конкуренција на 44 клубови од цела Македонија,најуспешниот клуб во младинска конкуренција освои  вкупно 9 медали од кои шест  златни, два  сребрени и еден  бронзен медал.

ЗЛАТНИ МЕДАЛИ

  1. Петар Спасеновски  -84 кг постари јуниори (У21), златен медал
  2. Моника Пендаровска -55 кг (У21), златен медал
  3. Анѓела Мојсовска -68 кг , (У21), златен медал

4, Абдурахим Идризи – 55 кг јуниори, златен медал медал

  1. Глигор Петков јуниор, -76 кг златен медал медал
  2. Стефан Стојанович – 70 кг кадетки, златен медал медал

СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ

  1. Кристијан Бошковски јуниори -68 кг, сребрен медал
  2. Екипно борби – мажи (кадети и јуниори) сребрен медал медал

БРОНЗЕН МЕДАЛ

  1. Давуд Рамадановски -61 кг, јуниори, бронзен медал

Многу сме задоволни од настапот на нашите млади каратисти и од постигнатиот резултат на ова државно првенство, кое имаше критериумски карактер за влез на најдобрите каратисти во националниот тим на Р. Македонија -изјави тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски.

 

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ