Интервју со Денко Малески

Економска нужност е да се обнови пазарот на Балканот и Македонија не треба да бега од иницијативите кои ќе ја направат побогата земја, но тоа не е замена за Европската Унија, смета професорот и прв македонски министер за надворешни работи, Денко Малески за иницијативата за Мал Шенген и Норвешкиот модел.

Очекува Франција да ретерира, но заради геостратегија.

За него е загрижувачки дека на претстојните избори националистите може да го искористат резервоарот на гласови на незадоволните од Преспанскиот договор. 

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

ЕБР и интервентната полиција чекаат судска наредба за одземање на видео снимките од кафеаната каде беше спречен влезот на пазарните инспектори

Началникот на СВР Скопје, Ристо Ставревски, вечерва информираше дека по примената информација дека пазарната инспекција,...