Пингел: Историски настани и личности да се стават во поширок контекст

Историските настани и личности треба да бидат ставени во поширок контекст, вели Фалк Пингел, истражувач на Институтот за меѓународни истражувања на учебници од Брауншвајг, Германија. Тој е надворешен стручњак кој ги советува македонските историчари, кои се дел од заедничката комисија со Бугарија за ревизија на учебниците. Деновиве во Скопје одржа и предавање за  ревизија на учебници по историја во ера на глобализација…Со него разговараше Нина Стефанова….

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ