„ Господ постои, името и е Петрунија„ со две награди од фестивалот во Тирана

Филмот „ Господ постои, името и е Петрунија“, на Теона Стругар Митевска, ја освои главната награда за најдобар филм и награда за најдобара женска улога за Зорица Нушева, на штотуку завршениот Деа Филмски фестивал во Тирана. Зад одлуката стои претчлено жири , предводено од холанѓанката Клаудиа Лансгенберг. На церемонијата во Тирана присуствуваа носителката на главната улога, Зорица Нушева и актерот Џевдет Јашари, кој во филмот игра тв снимател. Филмот „ Господ постои, името и е Петруниа“, овој месец ќе биде прикажан на фестивали во Романија и Украина. А по дистрибуцијата во Франција, која започна на 1 мај, филмот доби одлични критики во тамошните медиуми.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ