Голден Стејт влегува во победничка низа

Во НБА лигата одиграни се седум натпревари. Шампионот Голден Стејт го совлада Орландо со 116:110 и ја забележа третата последователна победа.

Гостите од Флорида по првото полувреме имаа предност од 19 поени, но и тоа не беше доволно за триумф во мечот со бранителот на трофејот во НБА. Во вториот дел Голден Стејт не само шти успеа да ја надополни негативата туку и на крајот стигна до нов триумф по кој се зацврсти на второто место во Западната конференција.

Кевин Дурент забележа 49 поени, девет асистенции и шест скока додека Клеј Томпсон имаше учинок од 29 поени и пет освоени топки под обрачите.

Во поразениот тим Никола Вучевиќ имаше учинок од 30 поени и 12 скока, а Теренс Рос беше стрелец на 28 поени.

 

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Шарлот – Милвоки                       110:107

Кливленд – Минесота                 95:102

Вашингтон – Хјустон                     135:131 (продолженија)

Чикаго – Сан Антонио                  107:108

Њу Орлеанс – Бостон                   107:124

Јута – Индијана                               116:110

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ