Германија супериорно до првите бодови во главната рунда

Во првиот натпревар од втората фаза на Европското првенство Германија беше убедлива во дуелот со Белорусија совладувајќи ја со 31:23.

Германците доминираа во текот на целиот натпревар. Беа во постојана предност која на моменти изнесуваше и осум погодоци, разлика со која и го завршија вечерашниот дуел.

Белорусите имаа дури 16 загубени топки, а добрата игра на Германците беше крунисана и со 12 интервенции на голманот Андреас Волф.

Белорусија на половина од второто полувреме имаше можност да ја врати неизвесноста во мечот, но је искористија и Германија повторно ја зголеми предноста за конечен триумф од 31:23.

Најефикасен во составот на Германија со шест гола беше Тимо Кастенинг, а четири погодоци беа дело на Филип Вебер.

Во редовите на Белорусија прв стрелец со шест гола беше Владислав Кулеш.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ