Фудбалерите ќе земаат 50 проценти од платата

По тричасовен состанок меѓу челниците на ФИФА, Здружението на клубовите во Европа и Асоцијацијата на професионални фудбалери конечно се најде решение за платите на играчите.

Најважниот заклучок е дека фудбалерите треба да прифатат намалување на платите од 50 проценти се додека трае паузата поради пандемијата.

Договорено е дека клубовите не смеат да ги раскинуваат договорите со играчите или тренерите како и дека фудбалерите не смеат да ја менуваат средината се до 30 јуни.

На состанокот е договорено дека ниту еден национален шампионат не може да продолжи се додека епидемијата не биде целосно под контрола.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ