Франција – Шпанија и Данска – Шведска се полуфиналните двојки на ЕП

Франција и Шведска од Групата 1, а Данска и Шпанија од Групата 2 се четирите репрезентации кои се пласираа во полуфиналето на 13. Европско првенство што се одржува Хрватска, по одигрувањето на третото коло од Главната фаза што се играше во Загреб и Вараждин.

Откако загуби од Франција во последниот натпревар, домаќинот Хрватска извиси од можноста да се бори за медал и во петок против Чешка ќе игра за петтото место на првенството кое на крајот ќе има нов шампион бидејќи се уште актуелниот првак Германија не успеа да се пласира во најдобрите четири репрезентации.

Македонија ќе заврши на 11. место на крајот откако со пораз од Данска го заврши својот настап на континенталниот собир.

Резултати 3. коло – Група 1 (Загреб):

Србија – Белорусија 27:32

Шведска – Норвешка 25:28

Хрватска – Франција 27:30

Табела:

1. Франција 10 бодови

2. Шведска 6

3. Хрватска 6

4. Норвешка 6

5. Белорусија 2

6. Србија 0

Резултати 3. коло – Група 2 (Вараждин):

Словенија – Чешка 26:26

Македонија – Данска 20:31

Германија – Шпанија 27:31

Табела:

1. Данска 8 бодови

2. Шпанија 6

3. Чешка 5

4. Словенија 4

5. Германија 4

6. Македонија 3

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ