Феникс почна да победува, Чикаго ја прекина низата порази

Во НБА лигата одиграни се седум натпревари. Феникс ја совлада Минесота со 107:99 и за прв пат сезонава успеа да врзе две победи во низа. Девин Букер мечот го заврши со 28 поени и седум скока, Ти Џеј Ворен беше стрелец на 21 поен додека Деандре Ајтон забележа 18 поени и 12 освоени топки под обрачите.

Во поразениот тим Карл Ентони Таунс имаше 28 поении 12 скока, а Дарио Шариќ впиша 15 поени и 11 освоени топки.

Чикаго славеше со 98:93 во мечот против Сан Антонио и ја прекина серијата од три последователни порази.

Крис Дан имаше учимнок од 24 поени и седум скока, а Лаури Марканен додаде 23 поени и седум освоени топки. На спротивната страна ЛаМаркус Олдриџ беше стрелец на 29 поени, а ДеМар ДеРозан додаде 21.

 

НБА РЕЗУЛТАТИ

Шарлот – ЛА Лејкерс                    100:128

Детроит – Бостон                            114:104

Мемфис – Хјустон                           97:105

Оклахома – ЛА Клиперс              107:99

Орландо – Јута                                 96:89

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ