Ф1: ХАМИЛТОН СО ПОБЕДА ВО АБУ ДАБИ ЈА ЗАОКРУЖИ ПЕРФЕКТНАТА СЕЗОНА

Британецот Луис Хамилтон ја заокружи 2018 година со триумф во Абу Даби.На последната трка од календарот, пилотот на Мерцедес  кој е  старо нов шампион, ја извојуваа 11 победа сезонава со старт од пол позиција .Хамилтон ја мина целта  пред Себастијан Фетел во болидот на  Ферари и возачот на Ред Бул,Макс Ферстапен. Трката на Јас Марина која почна со инцидентот на Нико Хулкенберг  беше и последна  во Ф1 за двократниот шампион Ферандо Алонсо кој финишираше на 11.место Хамилтон ја заврши 2018  со  88 бодови повеќе од  Фетел.Кај конструкторите, Мерцедес  го одбрани насловот од Ферари

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ