Ердоган: Не минаа незабележано напорите за експлоатација на гас во Средоземно Море

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните компании кои истражуваат гас во Средоземното Море да „не ја преминуваат линијата“ и да не ги повредуваат турските права.

Ердоган изјави дека опортунистичките намери во врска со експлоатација на гас на Кипар не минале незабележано.

Турски воени бродови се стационирани недалеку од Кипар за да ја спречат италијанската енергетска компанија „Ени“ да почне со експлоатација на природен гас. Турција се противи на, како што тврди, едностраната потрага на кипарската Влада по течно гориво, бидејќи со тоа се нарушуваат правата на кипарските Турци на природните ресурси на островот.

Кипарските Грци ја обвинија Турција дека во текот на викендот со своите воени бродови ги попречувала бродовите кои требале да почнат со извлекување гас.

Европската унија вчера побара од Турција да се воздржи од закани и од „секаква акција која би можела да ги наруши добрите соседски односи“ на Кипар.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ