Две лица загинаа, десетици повредени во земјотресот во Перу

Најмалку две лица загинаа, десетици се повредени, а 17 се сметаат за исчезнати во земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтеровата скала, кој денеска го погоди Перу. Двајцата загинати се од областа Јаука.

Перуанскиот институт за цивилна одбрана на Твитер информираше дека во земјотресот се повреднеи 65 лица.

– Неколку куќи се урнати и можно е да се зголеми бројот на загинати и повредени, изјави Хорхе Чавес, директор на Перуанскиот институт за цивилна одбрана.

Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот се случил во 9:18 часот по Гринич (10:18 часот по средноевропско време) на длабочина од 12,5 километри, со епицентарот на 42 километри кужно од градот Акари и 124 километри југозападно од градот Пукујо.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ